Žižka

Žižka

Podtitul: Byl lapkou na panství rožmberském?

Originální název: Žižka

Veduta - Pavel Ševčík - 2014
ISBN: 978-80-86829-91-3

Veduta - Pavel Ševčík (2014) 978-80-86829-91-3 262

Historický román autora Richarda Dostála nám klade otázku, byl Jan Žižka z Trocnova lapkou, nebo jen obětí rožmberské zvůle? Touto záležitostí se historikové zabývají již celá staletí. Dvacet let před vypuknutím husitské revoluce je v rožmberských a jihlavských smolných knihách Žižka popisován jako lapka, který přepadával na cestách. Proč se tak dělo a bylo jeho počínání legální? Odpověď je až překvapivě jednoduchá. První výpovědi pramenů se o něm zmiňují v roce 1402 a právě v té době se stalo něco, co dalo podnět k tomu, aby Žižka opověděl pánu z Rožmberka boj, jak se to praví v historických zápisech. Postupoval podle tehdejšího práva a byla mu za to později udělena milost králem, jehož zájem hájil. Jaké je tedy tajemství Žižkova života? Toto zatím poslední autorovo dílo, propojuje literaturu faktu s románovým příběhem. (Založil/a: janeicka)