Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Katastrofa 1914

90%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Katastrofa 1914

Podtitul: Evropa táhne do války


Autor:
Originální název: Catastrophe: Europe Goes to War 1914

Nejnovější vydání:
Leda - 2014
ISBN: 978-80-7335-370-4
Počet stránek: 622
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 5x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Leda (2014) 978-80-7335-370-4 622

První světová válka, předznamenaná atentátem na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda v červnu 1914, zahájila éru sebezničujícího krveprolévání a zbořila „starý svět“. Přední britský historik vojenství Max Hastings dramaticky popisuje, co této konfrontaci bezprostředně předcházelo a jak rozhodujících prvních pět válečných měsíců prožívaly nejen miliony vojáků na srbských, francouzských, belgických, východopruských či haličských bojištích, ale i jejich blízcí v zázemí. Autorovo poutavé líčení bitev na západní i východní frontě ohromí všechny, kdo si válečné zápolení představují pouze v kulisách zákopů a šrapnelů, ostnatého drátu a všudypřítomného bahna. Pečlivou analýzou záznamů vrcholných politiků, generálů i řadových vojáků sedmi národů a také těžce zkoušených civilistů Hastings působivě dokládá, s jak naivním nadšením pod vlajícími praporci a za ryčného doprovodu polních kapel napochodovaly miliony mladíků na jatka, aniž si většina uvědomila, že mašinerie války se už na hony vzdálila romantickým představám devatenáctého století.
Hastingsova kniha boří řadu mýtů a rozborem strategie jednotlivých vrchních velitelů předkládá i překvapující závěry. Po důkladné analýze dostupných důkazů autor navzdory současným revizionistickým tendencím dokazuje, že vinu za rozpoutání války nese jednoznačně císařské Německo, v jehož vleku se ocitlo Rakousko-Uhersko. Porazit dobyvačné generály říše Viléma II. bylo pro budoucnost svobody a demokracie v Evropě životně důležité. (Založil/a: janeicka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Radim Kapavík
80% 80% 80% 80% 80%
  30. 3. 2016, 21:49
Kniha co se týče západní fronty skvělá, jak už je u britských autorů zvykem. Snaha pokrýt i frontu východní a srbskou dopadla rovněž tradičně - vystihuje ji popisek u jediné mapky věnované východní frontě, který tvrdí: "Pohyby armád na východní frontě byly natolik komplexní, že lze na mapě znázornit pouze oblast bojů..." Kdyby autor věnoval východní frontě stejný prostor jako západní (a stejný počet mapek), neměl by problém pohyby armád znázornit. Zajímavé je, že poměrně podrobně se věnuje prvnímu rakouskému tažení do Srbska - druhé a třetí však dopadlo stejně jako východní fronta: koláž zajímavých momentek a událostí, avšak nespojených do souvislého obrazu. I přes to je však pokrytí východní fronty na anglosaského autora mimořádně obsáhlé a kniha jako celek velmi kvalitní. Pouze úvodní kapitola (příčiny války) ve srovnání s Náměsíčníky (což je druhá ze dvou velkoknih věnovaných první světové válce, které vyšly k roku 2014 v českém překladu) pokulhává - ale tato pasáž není autorovým hlavním tématem.