Zákonodárce

Originální název: The Lawgiver

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1126-2

Argo (2014) 978-80-257-1126-2 240

Jak to vypadá, když se jeden australský miliardář rozhodne natočit film o Mojžíšovi? Přemluví producenta, sežene nadějnou mladou režisérku a scenáristku v jedné osobě a všichni se můžou pustit do práce. Tedy až najdou někoho, kdo by se hodil na nelehkou hlavní roli.
Sedmadevadesátiletý Herman Wouk, legendární postava americké literatury, po půlstoletí zřejmě konečně našel způsob, jak napsat příběh o hebrejském Zákonodárci. Do svého epistolárního románu sám vstupuje jako stárnoucí spisovatel, který se stále snaží napsat svůj velký, ale „beznadějný“ román a i přes odpor své ženy se uvolí podílet se na vznikajícím filmu jako poradce.
Prostřednictvím dopisů, e-mailů nebo třeba přepisů skypových konferencí čtenář sleduje, jak se mladá režisérka Margo Soloveiová vyrovnává se židovským dědictvím, jehož se před lety vzdala, a jak při práci na scénáři znovu hledá cestu k tradicím a k lidem, kteří z jejího života na nějaký čas zmizeli. Vše s humorem, nadhledem, lehkou ironií a životní moudrostí komentují autorovy deníkové záznamy. (Založil/a: Moreanne)

Sklad učebnic
  10. 11. 2014, 9:13
"Hvězdičkování" je v případě Zákonodárce úsměvná disciplína. Nikterak neskladně ve mně vězí fascinace skutečností, že tehdy zhruba šestadevadesátiletý autor byl schopen připravit velmi jedlou a tak akorát oslazenou satiru zapečenou v těstíčku komunikátů soudobých dorozumívacích prostředků (taktéž předmětu popíchnutí). Máúcta.