Čas mezi šitím

Čas mezi šitím Originální název: El Tiempo Entre Costuras

Jota - 2014
ISBN: 978-80-7462-560-2

Jota (2014) 978-80-7462-560-2 672

Strhující román o zdánlivě obyčejné ženě, která využije svůj talent a odvahu, aby se proměnila v prestižní krejčovou a později v tajnou agentku pracující pro Spojence za druhé světové války.

Mladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotva zná. Spolu se usadí v marockém Tangeru, exotickém, pulzujícím městě, kde se může člověku přihodit cokoli, dokonce se může stát i obětí zrady a být ponechán svému osudu.

Opuštěná Sira, která se topí až po krk v dluzích, se přestěhuje do Tetuánu, hlavního města Španělského protektorátu v Maroku. Za pomoci lží a přátel s pochybnou pověstí se jí podaří začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu a podivuhodných osudů.

Po vítězství fašistů v občanské válce ve Španělsku a pod hrozbou vypuknutí války v Evropě se život fiktivní protagonistky nečekaně protne s osudy skutečných historických postav, mezi kterými vynikají Juan Luis Beigbeder, záhadný a málo známý ministr zahraničních věcí v první Frankově vládě, jeho milenka, excentrická Angličanka Rosalinda Foxová, a námořní atašé Alan Hillgarth, šéf britských tajných služeb ve Španělsku za druhé světové války. Společně Siru přesvědčí, aby přijala riskantní úkol, při němž se látky, stehy a střihy její krejčovské dílny promění ve viditelnou fasádu něčeho mnohem temnějšího a nebezpečnějšího.

Úchvatnou prózou napsaný Čas mezi šitím se řítí nezadržitelným tempem po mapách a nostalgických vzpomínkách; z legendárních koloniálních enkláv v severní Africe nás přenese do proněmeckého Madridu na začátku druhé světové války a do kosmopolitního Lisabonu plného špionů, oportunistů a válečných uprchlíků. (Založil/a: chrispe)

María Dueňas María Dueňas

Lucky83
  31. 10. 2014, 22:38
Obsahuje spoiler spoiler Je to takový průměr. Kniha nepostrádá zajímavé informace o historii Španělska a má i solidní atmosféru. Ano, cítila jsem se Sirou, do jisté míry jí fandila, tu v exotické Africe, Madridu a Lisabonu. Ale samotný příběh mi přišel jednoduchý, příliš náhod, ničím originální. Čekala jsem pořádnou špionáž a napětí, ale bohužel. Knihu bych doporučila vyjma historických, dosti popisných pasáží jako značně oddechovou. Ne, špatnou, ale ani ne, dobrou.