Originální název: The Firm

ISBN: 978-80-242-3432-8

Knižní klub (2012) 978-80-242-3432-8 384
Knižní klub (2000) 80-7202-628-3 384
Knižní klub (1993) 80-85634-11-2 449

Memphiská právnická firma Bendini, Lambert a Locke se specializuje na daňovou problematiku – je malá, nenápadná, ale velice úspěšná. Svým zaměstnancům nabízí možnost rychle zbohatnout, ale také si je pečlivě vybírá. Na seznamu kandidátů se objeví i mladý, chytrý a ctižádostivý Mitch McDeere. Ten nezaváhá a s novým firemním BMW, novým domem a krásnou manželkou Abby se vydá vstříc hvězdné kariéře. Jednoho dne ho však vyhledá FBI a naznačí mu, že velké firemní zisky neplynou jen z legálních obchodů a všichni právníci, kteří chtěli z firmy odejít, zahynuli za podivných okolností…

scajo
  26. 1. 2013, 12:05
Zlatá Grishamova klasika, která nadobro definovala jeho vlastní žánr akčního thrilleru s mladým talentovaným právníkem v hlavní úloze. Kdo viděl těžce nepovedený film a ještě nečetl knihu, neměl by se nechat odradit. Firma je brilantní thriller o nerovném boji hlavního hrdiny s jeho novým zaměstnavatelem, který je nebezpečně jiný, než si mladý právník představoval. Kdo chce s Grishamem začít, měl by zkusit Firmu a je téměř jisté, že pak bude shánět i autorovy další knihy.
LadysR2
  22. 12. 2013, 10:58
Tak jsem to konečně dočetl. Píšu konečně, protože jsem bohužel neměl čas. A je to nášup, jak se patří. Z až nevinného začátku se příběh rozjel takovým tempem, že jsem nestačil otáčet listy. Perfektní :-)
Aratar
  22. 9. 2014, 21:39
Moje první seznámení s Grishamem a po dočtení musím říct, že v tomhle případě jsem rozhodně nesáhla vedle. Právě naopak. Po možná trochu příliš detailně popsaném přijímacím pohovoru se brzy seznamujeme se všemocnou Firmou i jejími velmi podivnými praktikami, které mi z počátku připomínaly téměř až sektu. Na velmi ambiciózního až kariéristického Mitche jsem si musela chvíli zvykat, ale jakmile byl tento nezdolný právník postaven před osudovou volbu, děj ihned začal nabírat na obrátkách a od zbývajících stránek se doslova nedalo odtrhnout. Rovněž oceňuji propracovaný závěr hned s několika naprosto nepředvídatelnými zvraty.
Peeters
  4. 6. 2013, 1:25
Jedna z nejlepších knih od Grishama. Filmové zpracování dobré, tedy až na ten stupidně hollywoodský konec. Knižní předloha odsypává stejně rychle, ale oceňuji, že neskončila v tak absurdním rozpoložení (právník vs. bratři) jak filmový substitut. Mrazivá atmosféra, kvalitní dialogy a správné dávkování napětí - prostě to nejlepší nejen na dovolenou.
wendel
  10. 10. 2016, 16:10
Další Grishamův právnický román. Autor opět potvrzuje , že tohle téma má nastudované a dovede k němu vymyslet poutavý příběh, a ten pak umně převyprávět.
Závěrečné rozuzlení se sice trochu táhne , ale i tak jsem s knihou spokojený.
Milan Zelenka
  21. 10. 2014, 20:49
Přečetl jsem na jeden zátah. Úžasná je pasáž, když Mitche na pohovoru mafiáni lámou on se nechá lapit. Viděl jsem i film, ale to je jen slabý odvar. Kniha je stokrát lepší.
Máťa71
  11. 6. 2014, 16:25
Četl jsem asi osmkrát během 10 let a neomrzí se, mě se zkrátka tahle kniha neomrzí. Film se mi nelíbil. Knížka je hustě definitivní !