Chraň nás od zlého

Chraň nás od zlého

Podtitul: Podle skutečných případů Ralpha Sarchieho, seržanta NYPD

Originální název: Beware the Night: A New York City Cop Investigates the Supernatural
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Noxi - 2014
ISBN: 978-80-8111-229-4

Noxi (2014) 978-80-8111-229-4 288

Ralph Sarchie pracuje jako policista v 46. newyorském okrsku v jižním Bronxu. Kromě toho se ale zabývá i tajemnem, jak tomu sám říká. Vyšetřuje případy démonické posedlosti a asistuje při exorcismu, při vymítání nejhoršího – a nejnebezpečnějšího – nepřítele lidstva. V této knize zobrazuje neuvěřitelné skutečné zločiny a případy nelidského zla, které nebyly nikdy vyřešeny, objasněny ani pochopeny. Vyškolen v rituálech exorcismu a jako očitý svědek mnoha případů démonické posedlosti líčí své zkušenosti s dosud nevysvětlitelnými jevy, které na stíny přicházející z temnot vrhají nové světlo. Seznamuje čtenáře s hierarchií pekla na zemi a odkrývá odporné rituály kněze Pala Mayombeho. Vypráví strašidelné historky ze života: příběh mladé dívky, jejíž nevinnost je pošpiněna inkubem; o domě napadeném zlomyslným duchem nevěsty zavražděné v 19. století; o smrtelném hříchu; o zloději duší; o bloudění ztracených duší; o nešťastném muži, který se měnil ve vlkodlaka; popisuje temné stránky soužití se sousedy věnujícími se satanismu a jiné. Všechna tato odhalení jsou znepokojujícím spojením mezi „tradičním“ zločinem a mrazivými hrůzami nadpřirozeného světa. (Založil/a: chrispe)

janeicka
  4. 1. 2015, 17:16
Od knihy jsem čekala asi trochu něco jiného, než čeho se mi nakonec dostalo... Nejprve jsem viděla filmovou podobu, na jejímž základě jsem si chtěla přečíst knihu. Velká náboženská propaganda mi v knize nevadila, brala jsem ji jako osobní autorův názor. A chápu, že vzhledem k tomu, s čím se Ralph Sarchie potýkal, tak mu nezbývalo než se přimknout k víře. Kniha je složená z množství příběhů, během nichž se ještě Ralph Sarchie vrací k dalším a dalším příběhům, hodně se opakuje, takže jsem se mnohdy hůř orientovala, o čem že vlastně daná kapitola je. Proto na mne asi kniha nezapůsobila tak, jako na ostatní - proto mé nízké hodnocení.

Zajímavé bylo, že autor občas spolupracoval s Edem a Lorraine Warrenovými, proslulými vyšetřovateli paranormálních jevů (mohu doporučit vynikající film V zajetí démonů z roku 2013).
Morsie
  4. 8. 2014, 13:17
Fakt jsem se těšila, a když jsem se do knížky začetla, věděla jsem, že jsem neprohloupila. Sem tam je to trochu pánbíčkařina, ale v takovémto kontextu je to pochopitelné a přehlédnutelné. Celkově jsem opravdu nadšená a hlavně - pár nocí jsem musela spát s lampičkou. A nestydím se za to. Protože Chraň nás od zlého je na rozdíl od jiných knih a filmů tohoto žánru podle skutečnosti. A ten fakt samotný stačí k tomu, abych se paranoicky ohlížela a čekala, kde na mě udeří nějaký podezřelý stín. No, tak či onak - moje očekávání bylo uspokojeno.
S.monika
  30. 7. 2014, 18:36
no... knihu jsem nedočetla. Ale je to asi můj ateistický problém?.... čekala jsem beletrizovaný horor stylu vymítač ďábla či amityville.. ale dostala jsem náboženskou propagandu. Děj byl zajímavý, spíše vhodný pro menší sérii, ale nemohls jsem se přenést přes citace bible a silné křesťanské zanícení hlavního protagonisty. Chápu, že detektiv, který dílo napsal a údajně byl všeho svědkem, je nábožensky založen, ale co je moc je moc.
sokoba
  8. 9. 2015, 21:45
Pokud máte averzi na přehnané "pámbíčkářství" asi vás to bude rozčilovat. Faktem je, že jsem se občas ztrácela, jelikož vypravěč často vysvětluje situaci v jednom příběhu situací v jiném. To nic nemění na tom, jakou hrůzu jsem při čtení pociťovala a pár dní jsem skutečně v každém stínu a pohybu čehokoli viděla vše, jen ne nic přirozeného. Pokud si nejste tak docela jistí, na kterou stranu barikády se přidat, zda věříte, či nevěříte, (či dokonce plně věříte), tak pro vás bude kniha intenzivním děsivým zážitkem. Rádi se bojíte? Tohle je dobrá volba.
Matěj
  16. 6. 2016, 21:03
Hodně opravdu hodně náboženství. Dokonce i lehce naznačeno, že jejich je jedinné správné! Jinak povídky super! Exorcismus v praxi je fajn, ani mi nevadilo stálé opakování, proč se to a to dělá. Jinak se budu řídit radou knihy a popřu existenci démonů...nejenom kvůli mému nevyznání, ale i abych popřel jejich existenci a nepřišli ke mě;-) Takže fajn horor.
Spid
  20. 6. 2015, 12:40
Při čtení téhle knihy mi běhal mráz po zádech. Některé kapitoly jsem se neodvažoval číst před spaním ..
Lukyn5
  12. 4. 2015, 21:43
Můj 2. "Horor" mě překvapil, knihu jsem dostal poté co jsem viděl film, nějak se mi nechtělo to číst, když jsem to už viděl. A ono světe div se, ono to bylo naprosto jiné než příběh ve filmu. Napětí se dostavilo ihned, nadšení jakbysmet. Fantazie zapracovala, takže přičtení, když je člověk sám doma a je poseroutka jako Já, bude spokojen..
Koralína
  16. 11. 2014, 17:25
Tohle byl naprosty mazec. Nikdy jsem si nemyslela, ze by me kniha az tak desila od zacatku do konce. Tak prosim, kniha Chran nas od zleho, tohle dokazala.