Dopisy rodičům z let 1922/1924

Dopisy rodičům z let 1922/1924

Odeon - 1990

Odeon (1990)

V dubnu roku 1986 byl jednomu pražskému antikvariátu prodán konvolut 32 kusů korespondence Franze Kafky rodině. Vzápětí jej získal Památník národního písemnictví v Praze, v jehož literárním archívu je nyní uchován jako součást osobního fondu Franze Kafky. Jsou to dopisy a dopisnice posílané z posledních míst, kde těžce nemocný básník pobýval krátce před smrtí. Nesporně mají velkou faktografickou hodnotu, neboť umožňují jak přesnější poznání Kafkovy biografie, tak hlubší pochopení neobyčejné citlivosti příznačné i pro jeho umělecké pojetí světa a života. Tato zjitřená citlivost nedovolila Kafkovi v dopisech nejbližším lidem to, co bylo pro jeho lidský úděl posledních let nejzávažnější. A přece je ono nevyslovené přítomno v každé řádce a vnuká nám nejen přirozený lidský ostych před básníkovým soukromím, ale i úctu k člověku, který svůj největší zápas bojoval sice marně, ale statečně.

(Anotace z knihy) (Založil/a: Dr. Rieux)