Tobrúk 1941

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Argo - 1997
ISBN: 80-7203-139-2

Argo (1997) 80-7203-139-2 328

Po porážce Francie v červnu 1940 zůstala Velká Británie ve svém zápase s evropskými mocnostmi Osy osamocena. Jedinou aktivní frontou pozemní války bylo v tomto období druhé světové války severoafrické bojiště. Protivníkem britských a imperiálních vojsk zde byla zprvu početně sice silná, ale kvalitou zaostávající italská armáda, kterou se Britům podařilo na přelomu let 1940 a 1941 rozdrtit do té míry, že se německý zásah na podporu poraženého spojence stal nezbytností. Na počátku roku 1941 přesunulo německé velení do Středomoří silné letecké jednotky a na severoafrickém bojišti nasadilo tankové a motorizované jednotky později proslaveného Afrika Korpsu generála Erwina Rommela. Zahájilo tak další kolo urputně vedené války v severoafrické pustině, jehož ústředním bodem se stal přístav Tobrúk.
Ovládnutí či naopak udržení města mělo prvořadý význam pro vedení vlastních bojových operací v severní Africe a zejména pro zásobování jednotek na poušti. Boje o Tobrúk se tak staly osou operací obou válčících stran na severoafrickém bojišti po celý zbytek roku 1941.
Odražení prvních německých útoků na Tobrúk v dubnu 1941 bylo prvním neúspěchem německých pozemních jednotek, do té doby zvyklých jen na vítězná blesková tažení Evropou. První britské pokusy o vyproštění obklíčené pevnosti sice skončily nezdarem, soustředění velkého množství sil pro rozhodnou ofenzívu "Crusader" v listopadu 1941 však zajistilo britskému velení vítězství v boji o Tobrúk a vedlo k vyproštění přístavu, jehož obrany se v závěrečné fázi účastnili i vojáci československého praporu. Ústup německých a italských vojsk od Tobrúku zpět na hranice Tripolska se stal první porážkou německých pozemních vojsk za druhé světové války vůbec. (Založil/a: mhladik)

Gallienus
  18. 5. 2015, 13:13
Tobrúk je první kniha, která mě umožnila nahlédnout do problematiky tažení v Africe. Četl jsem pak spoustu dalších prací na toto téma a s odstupem času musím říct, že kvalita díla přetrvává. Oproti knize Arnhem 1944, je Tobrúk napsaný mnohem lépe, a prakticky nestraně, autor zde potvrdil svůj vysoký potenciál, patrně jeho nejlepší kniha.