Przekaz Elfi Nitche

Przekaz Elfi Nitche Originální název: Vzkaz po Elfi Nitche
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Hlavní téma knihy „Vzkaz po Elfi Nitche“ – odchod člověka na druhý břeh - je v naší zemi prakticky tabu. Přitom jde o největší pravdu a jistotu, kterou máme. Tahle cesta s určitostí nikoho z nás nemine. Proto jsou otázky zrození, smyslu života a smrti tak silně přítomné v knihách Aleny Mrázové. Nejvíce v knize „Hodně jsme pili z řeky Léthé“ a „Vzkazem po Elfi Nitche“ *(vydaným poprvé v jazyce českém v Praze, roku 2007), to začalo:
„...Hřbitovy moje zelenobílé, za noci šeré, to jenom já přelézám vaši zeď a ptám se vyplašených obyvatel, kam zmizely jejich vykopané kosti. Vyhaslé oči žalují, litují člověka, jenž žije bez počátku i bez konce, a o svou minulost se nezajímá, nemyslí, co ho čeká na druhé straně.“

Autorka, mimo jiné také profesorka francouzštiny, často zmiňuje svým studentům obraz Paula Gauguina s názvem: - D'où venons-nous ? Que sommes-nous ? Où allons-nous ? – Odkud přicházíme? Kým jsme? Kam jdeme? - Namaloval ho roku 1897, stejného roku, kdy přišla na svět, jedna z hlavních hrdinek „Vzkazu...“ Ty otázky jsou samozřejmě starší, jsou stejně staré jako lidstvo samo. Většinou se vynoří teprve v extrémních okamžicích života. Možná bychom je měli mít na zřeteli i jindy, neboť už samo upřímné hledání odpovědí na tyto otázky nám může pomoci zbavit se strachu z neznámého, neprobádaného přestože předurčeného... „Vzkaz po Elfi Nitche“ se snaží najít odpovědi na tento druh otázek.
"Vzkaz po Elfi Nitche" vyšel poprvé roku 2007, v rámci knihy "Dům učitelů", nyní vychází samostatně a to v dvojjazyčné polské a české verzi. Autorka sama přeložila tuto knihu do polštiny a získala v Polsku nominaci na literární ocenění (Založil/a: escritora)