Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Przekaz Elfi Nitche

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Przekaz Elfi Nitche Originální název: Vzkaz po Elfi Nitche
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Hlavní téma knihy „Vzkaz po Elfi Nitche“ – odchod člověka na druhý břeh - je v naší zemi prakticky tabu. Přitom jde o největší pravdu a jistotu, kterou máme. Tahle cesta s určitostí nikoho z nás nemine. Proto jsou otázky zrození, smyslu života a smrti tak silně přítomné v knihách Aleny Mrázové. Nejvíce v knize „Hodně jsme pili z řeky Léthé“ a „Vzkazem po Elfi Nitche“ *(vydaným poprvé v jazyce českém v Praze, roku 2007), to začalo:
„...Hřbitovy moje zelenobílé, za noci šeré, to jenom já přelézám vaši zeď a ptám se vyplašených obyvatel, kam zmizely jejich vykopané kosti. Vyhaslé oči žalují, litují člověka, jenž žije bez počátku i bez konce, a o svou minulost se nezajímá, nemyslí, co ho čeká na druhé straně.“

Autorka, mimo jiné také profesorka francouzštiny, často zmiňuje svým studentům obraz Paula Gauguina s názvem: - D'où venons-nous ? Que sommes-nous ? Où allons-nous ? – Odkud přicházíme? Kým jsme? Kam jdeme? - Namaloval ho roku 1897, stejného roku, kdy přišla na svět, jedna z hlavních hrdinek „Vzkazu...“ Ty otázky jsou samozřejmě starší, jsou stejně staré jako lidstvo samo. Většinou se vynoří teprve v extrémních okamžicích života. Možná bychom je měli mít na zřeteli i jindy, neboť už samo upřímné hledání odpovědí na tyto otázky nám může pomoci zbavit se strachu z neznámého, neprobádaného přestože předurčeného... „Vzkaz po Elfi Nitche“ se snaží najít odpovědi na tento druh otázek.
"Vzkaz po Elfi Nitche" vyšel poprvé roku 2007, v rámci knihy "Dům učitelů", nyní vychází samostatně a to v dvojjazyčné polské a české verzi. Autorka sama přeložila tuto knihu do polštiny a získala v Polsku nominaci na literární ocenění (Založil/a: escritora)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace