Mír v nás

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

CAD Press - 2014
ISBN: 978-80-88969-55-6

CAD Press (2014) 978-80-88969-55-6 133

Autor je nejvýznamnějším vietnamským zenovým mistrem, básníkem a bývalým vedoucím buddhistické mírové delegace, zakladatelem Řádu Tiep Hien a Buddhistické university Van Hanh. Ve své knize učí, jak meditovat v každodenním životě. Thich Nhat Hanh se narodil v r. 1926 v Thua Thien ve Vietnamu. V období dospívání odešel z domova, aby se stal zenovým mnichem, v r. 1942 vstoupil do kláštera Tu Hieu. V r. 1964 založil v tehdejším Saigonu Buddhistickou univerzitu Van Hanh a Řád Tiep Hien. V témže roce zde založil, společně se skupinou univerzitních profesorů a studentů, Školu mládeže pro sociální služby založenou na buddhistických principech nenásilí a soucitné aktivity. Po skončení války sdružovaly tyto sbory více než deset tisíc mnichů, mnišek a mladých sociálních pracovníků, kteří pomáhali opravovat rozbombardované vesnice, stavěli školy a nemocnice, pomáhali rodinám bez domova a organizovali zemědělská družstva. R. 1966 jej pozvalo Společenství smíření a Cornellova univerzita na turné po USA, aby americkou veřejnost obeznámil s nesmírným utrpením svého lidu. Pro svou nekompromisní neutralitu se pak nemohl vrátit do vlasti (rodnou zemi mu bylo umožněno navštívit až v roce 2005). Usadil se proto ve Francii, kde mu byl r. 1983 udělen azyl. Poblíž Bordeaux založil zenové středisko Plum Village a stal se hlavou malého společenství adeptů meditace a mírových aktivistů. Podílel se mj. i na organizaci meditačních kurzů, jejichž náplní byla psychoterapie jak amerických veteránů, účastníků vietnamské války, tak i vietnamských uprchlíků. V r. 1967 byl Martinem Lutherem Kingem ml. nominován na Nobelovu cenu míru. Nhat Hanh je autorem více než šedesáti knih v angličtině, francouzštině a vietnamštině, z nichž několik bylo přeloženo i do češtiny (Mír v nás jako první z nich v r. 1992). V tomto sborníku přednášek, určených americkým mírovým aktivistům a adeptům meditace, podrobně rozebírá význam míru v sobě pro mír ve světě. „Každý den děláme, žijeme věci, které mají co dělat s mírem. Jestliže si uvědomujeme svůj způsob života, svůj způsob spotřeby, svůj pohled na věci, budeme vědět, jak mít v sobě mír právě teď, v okamžiku, ve kterém žijeme.“ „Máme-li v sobě mír, jsme-li šťastní, můžeme se usmívat, a každý v naší rodině a v celé společnosti bude mít z našeho úsměvu užitek.“ (Založil/a: Jamesová)