Občané tuřanské farnosti v zahraničním odboji 1914-1920

Šimon Ryšavý - 2013
ISBN: 80-86137-99-6

Šimon Ryšavý (2013) 80-86137-99-6 292

Anotace
Cílem této knihy je seznámit veřejnost s životními osudy jednotlivých příslušníků 1. odboje - zapojených do boje za naši samostatnost a nezávislost v letech 1914-1920 a splatit tak aspoň částečně dluh těm, jež bojovali za Masarykovu ideu samostatného československého státu a zařadit historii 1. odboje na místo, které jí v našich novodobých dějinách a tradicích naší armády právem náleží. Úsilí o vznik prvního samostatného státu bylo provázeno nejen diplomatickým jednáním, ale i bojem tisíců dobrovolníků na frontách první světové války.
První část knihy je věnována stručné historii československých legií ve Francii, Itálii, Rusku, Srbsku a Spojených státech amerických ve formě dat. Na frontách první světové války bojovalo přes 100 000 našich občanů. Svým skromným, ale důstojným dílem přispěli také rodáci a občané tuřanské farnosti, se kterými nás seznamuje druhá část knihy formou 132 medailonků. (Založil/a: Rosie5)