Originální název: Sňatky z rozumu

BB art (2010) 978-80-7381-676-6 336
Československý spisovatel (1986) 320
Československý spisovatel (1961) 404
Československý spisovatel (1957) 401

První svazek románové pentalogie.

Vstupní svazek autorovy pětidílné rodové ságy Bornů a Nedobylů je znamenitým reliéfem Prahy padesátých let devatenáctého století, Prahy ztuha střežené Vídní, jejíž světáckost výrazně kontrastuje s ospalostí českého provinčního města, vegetujícího ještě v závětří středověkých hradeb, které teprve nedávno prolomila největší událost té doby – železnice. Praha, vyřazena z účasti na politickém dění, ožívá vlivem technického pokroku a rozvojem průmyslu hospodářsky. Domácí živel, podporován šířícím se patriotismem, zvyká si na riziko podnikání a úspěšně soutěží s německou konkurencí. Typ reprezentanta této nové vedoucí společenské vrstvy modeluje nám tu autor do dvou profilů: vzájemně spřízněni výhodnými sňatky, jimiž zakládají svůj provozní kapitál, vyvíjejí se Martin Nedobyl a Jan Born ve dvě odlišné kapitalistické individuality. Zatímco nezřízená hrabivost deformuje Nedobyla v peněžní žok bez vyšších zájmů, uhlazený a společenský panslavista Born oddává se všestranné vlastenecké činnosti, pro niž se posléze ocitá na čas i mezi politickými vězni pod Novoměstskou věží. Události prvního dílu, bohaté situacemi velké dramatické intenzity (vylíčení průběhu bitvy u Hradce Králové patří k vrcholným stránkám knihy), vyúsťují železniční katastrofou na plzeňské trati roku 1868. (Založil/a: Kaori)

Lecter
  9. 2. 2016, 20:49
K prvnímu dílu jsem v minulém roce doplnila ty zbývající a mohla jsem tak přečíst všechny příběhy.A v každém se mi líbilo něco víc,něco míň.Ani pátý svazek nebyl špatný,ale moc mě ta nejmladší generace nelákala.Nebudu opakovat,co se obvykle píše,osudy rodin,historie...
Potěšilo mě hlavně vyprávění o dospívání Martina Nedobyla v muže,trápení přeslic Bětuše a Hany,odhodlání a trpký osud Míši Borna,ztráta ideálů a smutek veselé vdovy Marie.A samozřejmě celá rodina Pecoldů,bez kterých by se příběh nemohl uzavřít.Příjemné čtení.
rt12
  15. 9. 2014, 16:21
Knížku jsem začala číst po zhlédnutí TV seriálu (mimořádně povedeného) a poměrně snadno mě pohltila. Velmi dobře čtivé. Doporučuji všechny díly.
pove
  30. 12. 2011, 19:28
SUPER, spíše asi ženské čtení, televizní zpracování rovněž pěkné, ale kniha je prostě kniha. Doporučuji.
slovak
  15. 11. 2014, 13:03
Při čtení se mi vybavovaly tváře herců z televizního seriálu, který byl podle této knihy velmi dobře natočen. Neffův jazyk je ale velice krásný a kniha stojí za přečtení.