Ilustrovaná teorie všeho

Ilustrovaná teorie všeho Originální název: Illustrated theory of everything

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-575-4

Argo (2004) 80-7203-575-4 119

Stephen Hawking ještě nikdy nebyl tak srozumitelný a výstižný jako ve své nejnovější knize Ilustrovaná teorie všeho, která je vlastně přepisem série přednášek z Cambridgeské univerzity. Autor svým osobitým stylem, okořeněným suchým anglickým humorem, podává fascinující pohled na svět kolem nás a nevyhýbá se ani přesahům do oblasti filozofie, či dokonce teologie. Tato práce, jež se důsledně vyhýbá matematickým vzorcům, je přes svou stručnost strhujícím úvodem do komplexních teorií o počátku vesmíru a času. Profesor Hawking, jenž patří ke špičkám v tomto oboru, si přes své postižení – a možná právě kvůli němu – uchoval optimistický pohled na svět, který sleduje s lehce ironickým odstupem. Jeho komentáře k teoriím dalších velkých fyziků se možná mohou jevit uštěpačné, vyznívají však vždy upřímně. I zde klade autor znepokojující otázky týkající se smyslu bytí, či dokonce samotného Stvořitele. Kniha nejen že čtenáři dovolí nahlédnout do tajemného soukolí vesmíru, ale především mu otevře prostor k vlastnímu názoru a probudí v něm touhu dozvědět se víc. (Založil/a: skjaninka)

nečik
  25. 8. 2011, 20:03
Náhled do teorie strun je pro mne jako pro laika velmi zajímavý. Hawking se v této knize pokouší široké veřejnosti přiblížit svůj pohled na vesmír. Musím říct, že jsem fyzice na střední škole měl věnovat více času. Prokousat se těmi 100 listy textů není žádný med. S některými autorovými abstrakcemi jsem měl veliké problémy. Holt žijeme ve vlastních světech. Stačí se ale někdy za jasné noci podívat nahoru na oblohu a chvilku zapřemýšlet ...
Mcfee
  7. 9. 2011, 21:19
Pro mě bohužel sklamání, je to asi 4. kniha od Stephena Hawkinga kterou jsem přečetl, ale bohužel obsah je dost chaotický a zbytečně složitě popsaný. Např jeho "Černé díry a budoucnost vesmíru" pro mě byly mnohem "stravitelnější".