Guernica

Originální název: Guernica

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-603-2

BB art (2009) 978-80-7381-603-2 360

Baskické město Guernica bylo v roce 1937 srovnáno se zemí německými bombami. Tato událost je ústředním motivem románu, jehož autorem je americký novinář Dave Boling. Ten se ve své prvotině zjevně inspiroval Hemingwayem, zejména díly Sbohem armádo a Komu zvoní hrana. Výsledkem jeho snažení je poutavý příběh odvahy a vytrvalosti, spojující rodinnou ságu s popisem tragédie v Guernice. Zároveň se autor s neskrývaným obdivem věnuje i protivenstvími stíhané baskické národní kultuře.

Kniha začíná dětstvím tří bratrů Ansoteguiových, které opustí otec, protože neunese žal ze smrti milované manželky. Nejstarší bratr Justo se díky svým nesporným přednostem ujímá vlády nad zemědělskou usedlostí a na čas i nad osiřelými sourozenci. Ti se však postupně osamostatní – Josepe se stává rybářem a nejmladší Xabier knězem. Pak vypukne španělská občanská válka, jež má na hrdý národ Basků nepříznivý dopad, projevující se i v konkrétních osudech rodiny a přátele Ansoteguiových: Justovy krásné dcery Miren, jejího manžela Miguela (syna Josepeho nejlepšího přítele), jejich přítelkyně, slepé krásky Alaie, a dokonce i otce Xabiera, který se díky přátelství s baskickým prezidentem Aguirrem angažuje v politice. V knize se stáváme svědky německých příprav na bombardování, událostí následujících po krvavých jatkách v Guernice (samotné bombardování je popsáno s jímavě naléhavou věcností), osudů zachráněných baskických sirotků, evakuovaných do Anglie, zachraňování sestřelených spojeneckých pilotů francouzským hnutím odboje a mnoha dalších příběhů, jež nesou svědectví oné pohnuté doby. Baskická životaschopnost a touha po svobodě je symbolizována pověstným guernickým dubem, jenž se stal i součástí slavné malby „Guernica“ Pabla Picassa. Sám malíř je jednou z postav knihy a vznik tohoto jeho slavného díla je v ní rovněž popsán. (Založil/a: Kaori)

Dave Boling Dave Boling
*1951

aubergine
  4. 12. 2014, 17:04
Guernica se mi moc líbila, obraz jsem samozřejmě znala, ale kromě toho, že je Guernica symbolem španělské občanské války, jsem o ní moc nevěděla. Možná ten konec je až moc "hollywoodský", ale to mi dojem nezkazilo. Čte se to jedním dechem.
AngelaS
  24. 5. 2014, 23:21
Tato kniha se zařadila mezi mé nejoblíbenější. Rodinné ságy v oblibě moc nemám, ale příběhy těchto lidí jsou tak strhující a dojemné a kniha je do toho opravdu čtivá a skvěle napsaná.. Moc jsem od ní nečekala a ve finále jsem jí přečetla téměř na jeden zátah a po přečtení jsem jen zírala do prázdných stránek a nevěřila že už je konec :).