Originální název: The British Museum Is Falling Down

ISBN: 80-86938-56-5

Euromedia Group (2006) 80-86938-56-5 173
Ivo Železný (1995) 80-7116-810-6 186
Odeon (1974) 200

Hlavním hrdinou stylisticky brilantního Lodgova románu je postgraduální student Adam Jablick, který ve studovně Britského muzea pracuje na disertaci, bez níž nenajde uplatnění. Přitom se však neustále trápí obavami, zda se jeho již tak početná rodina nerozroste o dalšího člena: Jablickovi jsou totiž katolíci a jejich víra jim zakazuje plánovat děti s použitím moderních antikoncepčních prostředků. Mučivá fixní idea pronásleduje hrdinu nejen v hodinách studia, ale i v rozhovorech s přáteli, určuje jeho chování a jednání a přivádí ho do řady komických situací. Toto základní, v literatuře dosud nevídané téma obohacuje David Lodge o řadu literárních narážek a odkazů. Jablickův sklon k dennímu snění a k fantaziím má totiž za následek, že se i jeho vnímání reality proměňuje podle textů, kterými se v daném okamžiku zabývá. Na přítelovu výtku, že takto už není schopen rozlišovat mezi životem a literaturou, Adam odpovídá: "Ale jsem. V literatuře je většinou plno sexu a málo dětí. V životě je to naopak." (Založil/a: al-ma)

jatox
  2. 2. 2012, 22:59
Knížka, u který jsem se fakt konečně smála nahlas. Dobře by se podle toho točil film, protože je to plný situačního humoru. Malinko mě zklamal konec, ani neumim přesně říct proč. Možná proto, že to skončilo a že se už nemůžu bezstarostně smát aspoň tu chvilku ve dnech suchý a krutý reality.
illy
  19. 11. 2012, 10:36
Příjemná, rychlá a humorná jednohubka pro deštivé odpoledne. Nic světoborného, pro pobavení ale stačí.
svobodka
  18. 11. 2012, 19:08
Anglický humor považuji za nejlepší podobu humoru, a tak této knížce neskonale fandím. Ale on vůbec Lodge je můj milovaný autor. Za nejlepší knihu považuji ale Kam až se může. Tu jsem četla jako první a žádná další jeho kniha ji nepřekonala. Nesouhlasím ale se zde uváděnými komentáři, že je to "čtení na dovolenou". Je to naopak kniha o VELMI závažných otázkách. Jenže autor se nad nimi zamýšlí s anglickým klidem a humorem, tak nás snadno "převeze".
Phorbo
  19. 7. 2012, 9:47
jednoduché, zábavné a docela i čtivé. Ale pro mě lehké zklamání. Po doporučení mé mámy, která okomentovala knihu jako "čtivo na dovolenou", jsem se do knížky pustil hned. Za dva dny dočtená, bez dovolené jsem se taky obešel, ale vzít si toto s sebou na dovolenou tak asi matku budu proklínat do horoucích pekel. Na druhou stranu se kniha dobře čte, rychle ubíhá, má dobrý spád. tak jako tak to není moc můj šálek čaje. Možná je ten humor až moc vykonstruovaný a je ho tam nejspíš až hodně. v jednom momentě se smějete a potom hlavní hrdina před někým utíká. Za jeden den se dá stihnout hodně. Ale takový Pratchett nebo Zelazny konstruujou jednodušeji a nenásilně a funguje to několikanásobně lépe.
Mersault
  5. 10. 2013, 18:59
Anglický humor podle mého gusta. Příjemné, čtivé, vtipné, přesto plné napětí a zvratů; i takový přece může být běžný den jednoho obyčejného studenta, ne?! "Náročnější" čtenář si určitě najde i hlubší smysl, ale ať tak či onak, určitě stojí za přečtení.
kovaja
  26. 9. 2012, 20:42
Dobře a hlavně rychle čitelná kniha.kolikrát sem kroutil hlavou nad rozhovory ohledně antikonceoce.Nojo pánbíčkáři.Ale jo je to jejich volba tak proč n:-)))