Jóga pro děti

Jóga pro děti

Podtitul: aneb hrajeme si na zvířátka

Originální název: बालयोगप्रदीपिका
Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Nezjištěno / Jiné - 1990
ISBN: 80-85269-00-7

Nezjištěno / Jiné (1990) 80-85269-00-7 34 Vydala Liberecká tiskárna

Zatím jediný známý rukopis zde překládané jógové příručky nese název Bálajógapradípiká, což znamená Kahan (osvětlující základy) jógy (způsobem, jenž je přístupný) dětem, čili Jóga pro děti. Rukopis byl náhodně objeven na jaře roku 1980 v jeskynní knihovně džinistických mnichů v Džódhpuru v indickém státě Rádžasthánu. Tvoří ho osmnáct úzkých palmových listů popsaných po obou stranách úhledným dévanágarským písmem. Jazyk textu je sanskrt. O autorovi Kahanu nevíme nic víc, než že se jmenoval Jógalinga.
Většinu těchto cviků lze identifikovat s jógovými cviky pro dospělé, avšak například tygřík, opice nebo motýl jako by byli koncipováni právě s ohledem na dětské kostřičky a svalíky.
Bálajógapradípiku překladatel po přebásnění do českého jazyka nabídl časopisu Mateřídouška; čtenáři Mateřídoušky si jako první na světě všechny cviky mohli vyzkoušet v letech 1983 a 1984.
(Ze staroindického originálu přeložil Vladimír Miltner, zvaný Džaggú-čáčá.)

Vydala Liberecká tiskárna (Založil/a: Jan.S.Harold)

Jan.S.Harold
  7. 7. 2014, 21:50
Tak náhodně nalazený rukopis v džinistické jeskyni, který nezná ani Google, napsal ho Jógapinďour a přebásnil Strýko Mirko. Jako, u mě dobrý, ale já mu to - mystifikátorovi starýmu - neuvěřim, dokavaď těch osmnáct palmových listů na vlastní voči neuvidim v Orientálním ústavu. :D Ale jinak skvělý jako dycky, já ho prostě miluju!