Hořící země

Hořící země Originální název: Burning Land

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-728-2

BB art (2010) 978-80-7381-728-2 352

Děj páté knihy Cornwellovy ságy z ranných dob anglických království se odehrává v posledních letech devátého století. Wessexský král Alfred, později zvaný Veliký, je čím dál víc sužován nemocemi a cítí, že se blíží konec jeho dnů. Dědic trůnu, Alfredův syn Edward, je však ještě příliš mladý a nezkušený a dánští vůdci, kteří tolikrát neuspěli v pokusech o dobytí Wessexu, cítí novou příležitost. Jako první z nich vtrhne do země Harald Krvavý vlas, podněcovaný svou milenkou Skade. Alfredovi však stále věrně slouží válečník Uhtred z Bebbanburgu, který zavede Haralda do pasti a u dnešního Farnhamu v hrabství Surrey uštědří Dánům jednu z nejtěžších porážek.
Krátce po tomto vítězství však postihne Uhtreda osobní tragédie, navíc se stane obětí intrik Alfredových nohsledů, žárlivých na jeho pověst a uražených jeho pohanskými způsoby. Uhtred porušuje přísahu věrnosti, která ho k Alfredovi vázala, a vrací se na sever do své domoviny.
Vikinské hrozby Wessexu však nepolevují a jediný, kdo dokáže Uhtreda přivést zpátky k Sasům, je Alfredova dcera Æthelflaed, provdaná za mercijského velmože, jehož touhou je stát se Alfredovým nástupcem na wessexském trůnu. Uhtred se ujme velení nad demoralizovaným mercijským vojskem a spolu s částí wessexského vojska, vedeného Alfredovým synem Edwardem, zničí velkou vikinskou pevnost v ústí Temže. (Založil/a: Kaori)

Richie
  22. 8. 2013, 12:48
Ani páté pokračování ságy o boji Sasů proti dánským dobyvatelům neztrácí nic ze své čtivosti. Děj mě opět pohltil a konec knihy jsem dočítal v půl páté ráno :-)
Hlavní hrdina Uhtred z Bebbanburgu stále kolísá mezi příchylností k dánským dobyvatelům s jejich původním pohanským náboženstvím a příchylností k saským obyvatelům anglických zemí - ke svým předkům, kteří se již téměř plně přiklonili k nové křesťanské víře. Osud Uhtredovi opět nastolí těžké životní zkoušky, porážky i vítězství.
Cornwell píše tak lehce a čtivě jako málokterý jiný spisovatel. Knihu hodnotím krásnými 90%.
Gallienus
  21. 10. 2015, 13:49
V tomto díle si Uhtred z Bebbanburgu s definitivní platností vybere strany v nekonečném konfliktu o nadvládu nad Anglii. Jeho rozhodnutí se nebude rodit jednoduše, na začátku příběhu jej postihne velká životní ztráta a následně přijde o přízeň svého krále. S hrstkou svých věrných opustí území krále Alfréda a stává se z něj vyvrženec. Brzy se však ukáže, že Uhtredova pozice v čele saské armády je nezpochybnitelná a bez něj se křesťanská moc v Anglii brzy zhroutí. Je otázkou, jak se podaří Sasům Uhtreda přesvědčit aby se vrátil zpět. Tento díl je opět skvěle napsaný a lehce se čte - vysoká kvalita z pera Bernarda Cornwella .
rightname
  19. 4. 2016, 7:47
Zase dobře napsaná, ale abych řekl pravdu, trochu mi už přijde, že se ten základní model "úspěch-pokoření-ještě větší úspěch" začíná poněkud opakovat....
Dwarf77
  13. 6. 2011, 16:30
Pátý díl skvělé série, přečetl jsem ji opět jedním dechem. Šestý díl by měl vyjít v říjnu letošního roku (podle stránek autora)s názvem Death of Kings.
Ragnar
  29. 12. 2010, 16:22
Tuto knihu můžu doporučit. Teď jsem jí dočetl, trvalo mi to 3 dny. A stálo to za to. Doufám, že co nejdřív vyjde další díl i když sem o něm zatím nic neslyšel.