Fata morgána

Originální název: Mirage: Napoleon's Scientists and the Unveiling of Egypt

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-659-9

BB art (2009) 978-80-7381-659-9 272

Před více než dvěma sty lety se jen nejlehkomyslnější a nejvýstřednější Evropané odvažovali procházet nezmapovanou oblastí, kterou dnes nazýváme Blízkým Východem. Dějiny i národy těchto končin byly předmětem mnoha mýtů a dohadů, přičemž největšímu zájmu se těšil právě Egypt, odkud přicházely zvěsti o tajemných památkách, nepochopitelných hieroglyfech, drahém hedvábí a vzácném koření i fámy o ztracených magických schopnostech, jež dráždily snílky a vysmívaly se lidem toužícím po moci.
Teprve roku 1798, kdy se podivuhodná skupina vědeckých badatelů vypravila z Paříže do povodí Nilu, mohli obyvatelé Západu poprvé nahlédnout do skutečného světa za jižními břehy Středozemního moře.
Pod velením Napoleona Bonaparta doprovázela francouzskou armádu i skupinka nejbystřejších intelektuálů, kteří opustili bezpečí svých laboratoří, ateliérů a univerzitních učeben, aby se vydali na třicetidenní plavbu do neznáma, odkud se mnozí z nich už nikdy nevrátili. Přes 150 astronomů, matematiků, přírodovědců, fyziků, lékařů, chemiků, inženýrů, botaniků, výtvarníků – ba i básník a muzikolog – se nakonec s vojskem vylodilo v Egyptě. S tužkami místo mečů a nádobkami na vzorky a exempláře namísto pušek se tito vynikající odborníci podíleli na prvním rozsáhlém kontaktu mezi Evropany a muslimy v moderní době. A mnozí z nich přežili obrovské nebezpečí, aby o něm pak mohli vyprávět.
Vystavujíce se hladu, strázním, nejistotě a chorobám, riskovali Napoleonovi vědci životy kvůli touze po nových objevech. Do země vstoupili ne jako kolonizátoři, nýbrž jako specialisté ve svých oborech. Puntičkářsky shromažďovali a třídili rozličné nálezy a poznatky – od obrovitých pyramid a chrámů, před drobounké hmyzí exempláře až po slavnou Rosettskou desku.
Ti, kteří tři léta trvající expedici přežili, společně pak vytvořili třiadvacetisvazkovou encyklopedii Egypta, která jim v dějinách zajistila čestné místo prvních moderních archeologů. Odhalujíce tajemství, jež Evropany mátla po celá dlouhá staletí, Napoleonovi vědci poprvé zdokumentovali výdobytky ztracené starověké civilizace – to vše ještě předtím, než Afriku a Blízký Východ zahalil temný bouřkový mrak budování koloniálních říší. (Založil/a: Kaori)

vladislaus
  30. 8. 2014, 17:45
Fascinující a málo známá historie Napoleonova tažení do Egypta. Kniha se soustřeďuje především na působení civilistů, tedy členů vědecké expedice. Kniha je i o střetu dvou kultur, které byly tak odlišné, že se nemohly pochopit.
Myrddin33
  11. 9. 2013, 21:31
Kniha popisující jednu z velmi důležitých výprav novodobé historie. Člověk v ní zjistí, jaké strasti museli prožít savanti při svém bádání v Egyptě. Nalezne hrůzy, kterých se dopouštěli Napoleonovi vojáci. Kniha je inspirativní, avšak něco mi v ní trochu chybělo a proto ji nemohu dát plné hodnocení.
Ale rád bych ještě podotkl, že ve mě kniha v jisté části vyvolala tak trochu rozhořčení. Ne tedy ničím, co v ní bylo napsáno. Ale popisovala mnoho knih, které vyšli. Mnoho úžasných knih, které nikdy nebyly přeloženy do češtiny a přitom vychází dnes takové množství brakové rádoby literatury. Až mi je z toho trochu smutno. Ale abych nekončil komentář takhle "chmurně", velmi mě zaujalo, kolik toho savanti objevili - zejména položení základů pro Darwinovu teorii. Knihu určitě mohu doporučit všem, kdo rádi bádají napříč historií a vědou.