Půda planety Země

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-212-0

Dokořán (2012) 978-80-7363-212-0 200 8 stran barevná příloha

Půda vzniká působením klimatu, vegetace a půdních organizmů na mateční substrát, kterým může být hornina nebo její zvětralina přenesená vodou nebo větrem. Prostředí vzniku půdy je modifikované reliéfem terénu a v posledních několika tisíciletích také lidskou činností. Půdotvorné faktory nejsou stejné na celé Zemi, a proto mohou být půdy v různých regionech velmi rozličné. Navíc tyto faktory nejsou ani konstantní v čase, a proto jejich produkt - půda - podléhá změnám. Vědecký obor pedologie vznikl, aby nám umožnil lépe pochopit vznik a vývoj půd. Jeho cílem je také poznání těch změn faktorů a procesů, které mohou být ovlivněné lidmi a které se pak projeví změnami půd v příznivém smyslu pro lidskou populaci. A naopak se snaží zabránit zhoršení půdních vlastností až případně úplnému zničení půd v celých velkých oblastech. O tom všem je knížka Půda planety Země. (Založil/a: Matylda)

Miroslav Kutílek Miroslav Kutílek
*08.10.1927