Byl jsem u Hitlerjugend

Byl jsem u Hitlerjugend Originální název: Jungvolk: The Story of a Boy Defending Hitler's Reich

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-615-5

BB art (2009) 978-80-7381-615-5 376

Byl jsem u Hitlerjugend je autobiografickým příběhem mladého chlapce, Wilhelma R. Gehlena, narozeného v Německu v roce 1933, přesně v tom roce, kdy se k moci dostal Hitler. Svůj život zaznamenává na základě zkušeností válečných let prožitých mezi nejbližšími příbuznými a sousedy, z nichž mnozí působili u nejrůznějších složek wehrmachtu.
V roce 1942 se malý Willi stal členem Jungvolku, vytvořeného v rámci organizace Hitlerjugend pro chlapce ve věku od deseti do čtrnácti let. Už tehdy věděl, jak se mění hlaveň u děla ráže dvacet milimetrů, dokázal naplnit zásobník náboji a v případě, že bylo rozstříleno telefonní vedení, vyřizoval mezi postaveními děl a velitelstvím důležité vzkazy, často pod palbou stíhacích bombardérů. Zatímco se kolem rozpoutávalo peklo, stál u divoce pálících protiletadlových děl a podával střelci munici. (Založil/a: Kaori)

Willhelm Reinhard Gehlen Willhelm Reinhard Gehlen
*1933

Donald A. Gregory Donald A. Gregory

dalimoni
  3. 5. 2012, 14:42
Kniha se mi líbila, vyprávění o začátku, průběhu i konci války z pohledu mladého chlapce, popis 2. světové války z pohledu mladého Němce. Opravdu pěkně napsáno, kniha nenudí ani chvíli. Určitě je dobré si připomenout, jaká válka byla, protože moc žijících pamětníků už není, tak aspoň autentické knihy by měly tyto děsivé časy připomínat.