Lest

Lest

Poprvé vydáno celosvětově: 1968

Naše vojsko - 1974

Naše vojsko (1974) 636

Román slovinského autora Tone Svetiny, založený na částečně špionážní zápletce z období jugoslávského odporu proti německé okupaci.
Dívka, jejíž přítel (resp. milenec) je účastníkem ozbrojeného odboje, se stává milenkou německého důstojníka a později je zaměstnána jako tlumočnice, pracuje ve prospěch partyzánského hnutí a je svědkem válečných hrůz (akce proti civilnímu obyvatelstvu, protipartyzánské akce).
Postupně dospívá ke zjištění, že její přítel (milenec) zradil a ve skutečnosti pracuje proti partyzánům.
Některé části knihy jsou poměrně přesným popisem skutečných epizod německé okupace Jugoslávie, nelze vyloučit, že by kniha mohla být napsána na základě zkušeností autora. (Založil/a: coccinela)

Tone Svetina Tone Svetina
*15.11.1925 - †14.04.1988

coccinela
  11. 7. 2014, 16:48
Patří spíše k méně poutavým knihám z období 2WW. Zejména v první půlce jsem se tím poměrně špatně prokousávala a ze začátku jsem neměla přehled v postavách. Toto se zlomilo v půlce druhé, kterou jsem ale četla bez větších časových odstupů, kdy už jsem se v postavách orientovala a kniha se mi četla lépe.