Pavučina

Originální název: Web

Fuego - 2007
ISBN: 978-80-87124-32-1

Fuego (2007) 978-80-87124-32-1 112

Osamělý ostrůvek ztracený uprostřed vodní pustiny Tichého oceánu se stává dějištěm pokusu o vybudování ideálního města budoucnosti. Nikdo z osadníků však netuší, že ostrov skrývá osudné tajemství.
Jestliže se v románu Den trifidů postrachem lidstva staly podivné kráčející rostliny, tentokrát se kolonisté ocitají tváří v tvář miliardám jedovatých pavouků. Co způsobilo vznik tohoto mutantního plemene? Radioaktivní spad nebo snad kletba dávno mrtvého kouzelníka...?
John Wyndham, slavný mistr katastrofických románů, nezůstává čtenáři ani tentokrát nic dlužen. Pavučina však není jen pouhý horor, je to také barvitý příběh o střetu dvou civilizací, dvou odlišných světů a filozofií.

vladislaus
  12. 7. 2012, 15:12
Zatím nejslabší z Wyndhamových knih, které jsem přečetl. Příběh trochu přitažený za vlasy. Zajímavé jsou jen filozofické rozhovory hlavního hrdiny.
scajo
  22. 2. 2015, 17:10
Typická houpačka. Chvílemi k uzoufání nepřelouskatelné a chvílemi parádně čtivé. Viz první dvě kapitoly, z nichž ta úvodní je naprosto šílená filozofická úvaha s poněkud chatrným poselstvím, zatímco druhá zajímavým historickým okénkem, kdy sledujeme události na ostrově od jeho objevení po současnost. Jenže pak následuje zase nudnější kapitola s představováním postav a tady se dostávám k asi nejslabší stránce knihy, kterou jsou jen letmo načrtnutí hrdinové s opravdu slabou a na Wyndhama nečekaně povrchně vylíčenou motivací k novému začátku na exotickém místě. Dění na ostrově už pak má konečně grády, je akční, místy děsivé a obsahuje vskutku nevšední pohled na pavouky, ale i tak se nemůžu ubránit dojmu promarněné šance. Potenciál tam byl...
LadysR2
  27. 1. 2013, 20:27
I když jsem to přečetl za pár hodin, tak slaboučký Wyndham. Silně levičácká kniha, kterou autor dovolil vydat až x let po jeho smrti. Asi věděl proč. I když ... USA a levicová kniha...
svenny
  4. 5. 2013, 23:11
Trochu moc filozofie, ale presto je to velice dobry namet, bohuzel trochu nevyuzity. Ale cte se to dobre a urcite nelituji, ze jsem si tuhle knizku precetl.
Lúthien Celebrindal
  29. 8. 2013, 21:02
Prokousat se úvodem bylo trochu náročnější, ale pak už to stojí za to. Musím se přiznat, že po dočtení týhle knížky se u mě (snad jen dočasně!) vyvinula lehká arachnofobie ;-)
zdeny99
  5. 2. 2015, 20:04
První kapitola (hrůza) je filosofická nuda, kterou je nutno rychle přečíst a hned na ni zapomenout.
Druhá kapitola (paráda) je historie ostrova, která se čte velmi dobře. Připadal jsem si, že čtu nějaký historický román o zámořských objevech a mě rozhodně bavila.
Třetí kapitola (průměr) je představení osob, co se vypravili na ostrov a od čtvrté kapitoly je to ta kniha, která se mi tak líbila až do konce a stala jednou z mých oblíbených.
[103. přečtení, 64. hodnocení, 6. komentář, 72%]
citroon5
  18. 12. 2013, 23:14
Tak první polovina knížky je nuda jako prase,kolikrát jsem se přistihl že čtu,ale nevím co :-S
Přesně v polovině knihy se teprve defacto začíná příběh o který tu vlastně jde.
To už se čte docela dobře,ale něco mi tam stejně chybělo.
Z tohoto příběhu by byla skvělá rozhlasová hra pro mládež,to si umím představit.
Ale jako scifi román to není nic zázračného.Trifidi,jsou holt trifidi :-/
Určitě si od autora ještě něco přečtu,věřím,že to bude lepší.