Jiný pohled na Stalina

Originální název: Un autre regard sur Staline
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Orego - 1995

Orego (1995) 336

Každá dnes u nás žijící generace se na období, ve kterém Josef Vissarionovič Džugašvili (Stalin) stál v čele sovětského státu, dívá trochu jinak.
Naši dědové k němu vzhlíželi málem jako ke kultovnímu totemu, k modle, která pomůže vyřešit sociální i mezinárodně politickou nespravedlnost.
Jejich syny, naše otce, kult také zasáhl, ale trochu z jiné strany. Shodně s jezuity se pravda nehledala, ale určovala podle jednoduché rovnice Stalin = kult osobnosti = všechno špatně.
Dnešní mladé cinkající generaci je mnohem bližší mamon než sociální cítění a touha po spravedlnosti. (Z předmluvy vydavatele) (Založil/a: Jan.S.Harold)

Ludo Martens Ludo Martens
*12.03.1946 - †05.06.2011

Jan.S.Harold
  12. 7. 2014, 9:57
Jiný pohled na Stalina by se podle mě mohl docela dobře jmenovat "Stejný pohled na Stalina", pokud budeme listovat v klasické sovětské, pokud možno předchruščevovské, knižní provenienci. Je to na jednu stranu docela praktická kolekce všech myslitelných stalinských klišé, kterou by jistě mohl využít leckdo, kdo by se chtěl ve Stalinově kultu zorientovat jaksi "u pramene". Nicméně veškeré historické výzkumy a problematizace dobových interpretací (včetně Trockého kampaně) Martens "řeší" a "vyvrací" de facto jen prostým konstatováním "Bylo to tak, jak říkala oficiální verze! Sestim smiř!" Jako kuriozitka je to zajímavé čtení, k nějakému novému promýšlení látky to ale člověka jenom těžko poňoukne. :)