Originální název: The Midwich Cuckoos

Fuego - 2007
ISBN: 978-80-87124-33-8

Fuego (2007) 978-80-87124-33-8 143
Paralela 50 (1994) 80-901514-3-4 196

V poklidné anglické vísce Midwich se stane cosi neobvyklého: Všichni obyvatelé přijdou o jeden den svého života. Celých 24 hodin prospí. To samozřejmě vzbudí nesmírný ohlas, ale poté, co se do věci vloží vojenská rozvědka, vše pomalu utichá a na místě zůstává pouze několik pozorovatelů. Jejich pozornosti ovšem uniká fakt, že všechny plodné obyvatelky jsou najednou těhotné. A když všechny naráz porodí děti zcela evidentně nelidského původu, mohlo by se zdát, že je pro obyvatele modré planety už pozdě...
Strhující vize anglického autora bestselleru Den trifidů, který pro svůj optimismus a humanismus bývá srovnáván se svým slavným krajanem H. G. Wellsem. Všichni fanoušci dobré sci-fi jsou rádi že se nestal farmářem, právníkem ani reklamním agentem a celý svůj život se věnoval psaní románů. Kukačky vyšly poprvé před padesáti lety a za půl století vtáhly do svého děje statisíce vděčných čtenářů.

John Wyndham John Wyndham
*10.07.1903 - †11.03.1969

vladislaus
  13. 10. 2011, 18:49
Oproti předchozímu komentáři, bych to nenazval oddychová četba. Z této knihy mrazí, jen se podívejte na titulní stranu. Takže doporučuji pouze pro fanoušky thrillerů.
Magyana
  25. 8. 2014, 8:49
Wyndhama jsem měla vždycky zafixovaného jen jako autora Dne trifidů. Teď se vyloženě stydím za to, že jsem si jeho další díla nevyhledala už dřív. Kukačky jsou druhá kniha, kterou jsem si od něho přečetla, a rozhodně nebude poslední. Hlavní myšlenka mě velice zasáhla, možná proto, že ji jako matka vnímám osobněji - no jen si představte, že by se to stalo vám...
Barabura
  17. 7. 2012, 14:55
Hustý - když jseš jedinej člověk na světě, kterej může něco udělat, tak to musíš udělat. Asi nějak tak, zjednodušeně vyjádřeno, jsem pochopila myšlenku této knihy. No zase je tam spousta myšlenek k zamyšlení. Souhlasím s tím co píše scajo a tak dávám čtyři hvězdy.
psychoklara
  29. 9. 2014, 12:43
Originální námět byl neodolatelným lákadlem, kniha samotná byla krátká a „výživná“. Jinak naprosto souhlasím s uživatelem prkali, lépe to vyjádřit nedokážu. Citovaná věta mi v kontextu s tématem války přímo zaduněla v mozku…
prkali
  2. 2. 2013, 10:40
"humor a soucit jsou nejvýznamnější z lidských vynálezů, ale nezakořenily ještě dost pevně" - tak kvůli této větě mělo smysl si knihu přečíst - nebyla sice špatná, ale na můj vkus se tam až moc filozofovalo
scajo
  14. 6. 2012, 20:48
Po Dni Trifidů druhá kniha, co jsem od Wyndhama četl a opět výborná, ale přece jen kvalit nejslavnějšího Wyndhamova díla nedosahuje. Příběh mimozemské invaze je vymyšlen perfektně a díky přímočarosti vyprávění ani chvíli nenudí, ale plné hodnocení nakonec nedávám z dojmu, že tam bylo přece jen až mnoho předlouhých mnohoodstavcocých dialogů a příliš málo popisu postav a dění. Možná i proto působivý závěr tohoto jinak skvěle promyšleného dílka vyzní tak trochu vlažně. Což je škoda, protože jinak to celé stojí za zamyšlení a protože jde o Wyndhama, tak samozřejmě nechybí řada působivých a občas i mrazivých momentů. 85%
ondrasek
  8. 11. 2015, 8:29
Z knihy mám rozporuplné pocity. Ne že by se mi nelíbila. Líbila. Většinou. Namlsán Trifidy jsem ale asi čekal větší pecku.
Uživatel Maty38 již napsal vše potřebné, souhlasím s ním. 70%.
LadysR2
  27. 1. 2013, 20:13
Přečteno za den. Padnul jsem do děje a už se neodlepil. A jak se lidský kukačky dokážou rychle učit! Přečtěte si to :-)
Balu
  29. 8. 2012, 12:52
Pěkně napsaná kniha, byl jsem s ní velmi spokojen. Promyšlená mimozemská invaze do malé britské vesničky Midwich, nedobrovolná koexistence dvou inteligentních druhů vedle sebe a nastínění otázky, jak se chová jedna kultura k druhé, přímo otevřenými slovy zlatookých vetřelců.
Lúthien Celebrindal
  13. 8. 2013, 21:40
Parádní a napínavý příběh, který mě natolik uchvátil, že jsem to přečetla za 1 den!
Nechápu lidi, co se tu snaží srovnávat se Dnem trifidů... to prostě nejde. Už jen proto, že tohle je spíš taková delší povídka, narozdíl od rozsáhleji propracovaného románu.
Takže lidičky, nesrovnávejte, pouze vychutnávejte! :-)
Babsi
  30. 7. 2016, 10:50
Od Windhama jsem četla jen Den Trifidů a že je autorem i této knihy jsem zjistila až asi v polovině kukaček.
Námět na knihu je výborný, provedení se mi moc nelíbilo. Hrozně mě vytáčelo oslovení- milá zlatá/zlatý a moje milá. Je to drobnost, ale rušila mě ve čtení.
Aratar
  7. 9. 2014, 22:30
Hodně zajímavý námět, v němž Wyndham stejně jako u Dne trifidů popisuje lidstvo jako přežitou rasu v úpadku. Bohužel mi zde ale oproti Dni trifidů nepřišla psychologie postav, zejména žen, příliš věrohodná. Autor se zde totiž omezil pouze na archetyp ženy jako. matky ochránkyně. Pokud by se ale ženy cítily ohroženy něčím cizím, podivným a neznámým, mám dojem, že by se do popředí dostaly naprosto jiné pudy než ty mateřské, a to co nejdříve se s touto hrozbou vyrovnat a zničit ji.
Maty38
  16. 10. 2014, 11:50
Líbilo se mi jak se Wyndham soustředil hlavně na společenskou a morální stránku věci. Mám rád díla která mají nejenom spád, ale nutí vás i k zamyšlení. Zklamáním pro mě byl.... tedy z mého pohledu....jakoby uspěchaný konec ( stránka 142: knížka stupňuje spád, je čím dál víc zajímavá....stránka 143: ahoj, konec, vymalováno, běž si číst něco jiného). Dle mého se z celkového námětu a myšlenek dalo vytěžit i více.
Ale jinak příjemné překvapení......autor si drží laťku (četl jsem od něj jen Den trifidů) konstantně vysoko. Určitě si od něj přečtu i další díla.
Lomeril
  19. 3. 2010, 17:55
Kvality Trifidů to nedosahuje, ale je to zajímavá, oddechová četba. Wyndham znovu předkládá složitý morální paradox a poukazuje na sílu i slabost civilizace - soucit.
wendel
  13. 2. 2016, 11:41
Asi v polovině jsem zjistil, že se do čtení musím nutit, a to neznamená nic dobrého. Dočetl jsem to jen proto, že je to celkem krátká kniha. Wyndhamův styl psaní mi absolutně nesedl. Hodně roztahané, těžkopádné rozhovory postav a vlastně i nudný děj. Závěr taky nic moc. Kdyby to zkrátil na povídku o 50ti stránkách udělal by líp.