Sex není zadarmo

Sex není zadarmo

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1122-4

Argo (2014) 978-80-257-1122-4 282

Originální autobiografi ký komiks kanadského autora. Chester je unaven ze vztahů s ženami, a po dalším rozchodu se rozhodne nezkoušet znovu najít pevný vztah s jinou dívkou. Sex mu ovšem schází, a získává ho tou nejsnadnější cestou: platí za něj.
Ve své knize otevřeně líčí svoje zkušenosti s prostitutkami, nejen tělesné, ale i emocionální. Nejde nikterak o pornografii – Brownův komiks zprostředkuje čtenáři svět profesionálních milenek, ne každému známý a opředený předsudky, a je především polemikou s tradičním chápáním vztahu mezi mužem a ženou. Věcnému vyprávění odpovídá i přesné a úsporné výtvarné pojetí. (Založil/a: chrispe)

Chester Brown Chester Brown
*16.05.1960

alča87
  28. 10. 2014, 18:11
Nejsem odborník na komiksy, takže jsme ho hodnotila opravdu podle vnitřního pocitu. Přestože je celý o sexu, tedy přesněji o placeném sexu, není nijak sprostý. Oceňuji otevřenost autora, který jakožto kreslíř "napsal" svůj příběh obrázky. Ale chvílemi se mi zdálo, jako kdyby sám sebe omlouval - proč se rozhodl za sex platit. O prostitutkách mluví jen v dobrém, nijak je neodsuzuje a vlastně z nich udělal milé holky. A líbilo se mi i výtvarné pojetí - jednoduché a jasné kresby bez zbytečných kudrlinek.
prkali
  31. 5. 2016, 20:46
Profesionální milenky - dobrý termín. Nejlepší. Na rozdíl od ostatních na něm totiž není nic pejorativního. Autor se stal stálým odběratelem jejich služeb a po několika letech si uvědomil, že takto vede vlastně velmi spokojený a citově i sexuálně naplněný život. Trochu zvláštní - ale v podstatě asi šťastný to člověk. Nebo ne?
Předmluva k recenzi z pera Jiřího Peňáse (LN 2.9.2014):
Není třeba pochybovat, že komiks je plnohodnotný umělecký žánr, kterým lze vyjádřit jakékoli téma a duševní hnutí. Třeba sexuální aspekt lidského bytí s ohledem k jeho tržní směnitelnosti.
antoniana
  9. 1. 2016, 13:35
Musím říct, že jsem nebyla tak nadšena jako zbytek komentujících. Komiks mi přišel dost průměrný, sice pojednává o řekněme neobvyklém tématu, ale to na vysoké hodnocení rozhodně nestačí. Brown podrobně vysvětluje, proč se rozhodl za sex platit. Rozebírá tuto tématiku i s přáteli, nemůžu se ale ubránit dojmu, že se s nimi schválně hádá a snaží se je vyprovokovat. Myslím, že zpočátku byli možná zaskočeni, ale pak si na situaci zvykli, ale Brown do nich pořád šije jakoby se mu snažili vyvrátit jeho přesvědčení. Mám pocit, že se autor vlastně hádá sám se sebou.
Komiks dává nahlédnout pod pokličku prostituce v Kanadě. Mimochodem není mi jasné, proč když je povolen jeden druh prostituce (eskort), druhý je zakázán (privát). Prostituce je prostituce a je snad jedno, jestli dáma přijde za pánem nebo naopak. Co se autorovi povedlo je zbavení prostituce různých fám a mýtů. Své zážitky líčí velmi civilně a bez vulgarit.
Brown kreslí velmi jednoduše a přímočaře. Musím ale říci, že nakreslený Brown je velmi podobný tomu skutečnému.
Nesedl mi samotný závěr o dekriminalizaci prostituce (osobně nejsem proti), jeho argumenty mi v některých případech přišly strašně naivní.
Crocuta
  13. 12. 2015, 13:55
Autor dobře ví o čem mluví - daná oblast je mým koníčkem, prostituce mne zajímá jak z hlediska sociologického, tak jako inspirační zdroj pro film, literaturu i další umělecké oblasti. Z knihy je jasné, že si její příběh Chester Brown nevycucal z prstu, ale vychází z bohatých osobních zkušeností, které se do značné míry shodují s těmi mými. Kromě komiksu samotného obsahuje svazek i bohatý poznámkový aparát, který skvěle a neprůstřelně argumentuje pro dekriminalizaci prostituce a vyvrací námitky jejích pokryteckých odpůrců. Na závěr jen dodám, že Brownovo vnímání prostitutek jako milých dívek se ve valné většině případů shoduje se skutečností a ženy, které se rozhodly pro tohle náročné (a určitě ne "lehké") zaměstnání si plně zaslouží respekt.
NinadeL
  19. 12. 2015, 22:52
Je velmi dobře, že po éře laciných erotických comicsů existuje na našem trhu i překladový Chester Brown a jeho autobiografická story na téma "jak jsem přestal mít přítelkyně, ale nepřestal jsem chtít mít sex". Brown dobře argumentuje a přemýšlí ze všech stran o fenoménu vztahů, lásky, intimity a nabízí určité řešení. Brown není špatný člověk, Brown jen zažil podivné vztahy, rozchody a našel sám sebe. Good job.