Obětováno Stalinovi

Originální název: Sacrifice for Stalin

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-246-1

BB art (2008) 978-80-7381-246-1 280

Podrobný popis činnosti a složení arktických konvojů a jejich eskort během 2. světové války, kdy v rámci spojenecké pomoci přepravovaly válečný materiál do Sovětského svazu. Uvádějí se statistické údaje o množství a druhu dodávaného materiálu, počty ztracených lodí, některé jejich charakteristiky, zaměření jejich činnosti v konvojích, a popisují se okolnosti střetů s Němci, za kterých ke ztrátám došlo. Kniha věnuje značnou pozornost charakteru a problémům tohoto spojenectví a kriticky je hodnotí.

Operace Barbarossa, přepadení Sovětského svazu nacistickým Německem v roce 1941, vedla k tomu, že SSSR se doslova přes noc stal spojencem Západu, a jak se ukázalo spojencem obtížným, nebezpečným a náročným.
Stalin zoufale potřeboval naftu, výzbroj a moderní technické vybavení, a jediný možný způsob, jak z Británie tyto materiály do SSSR dopravit, byla trasa vedoucí kolem Severního mysu a dál do Archangelska a Murmanska. Obchodním lodím hrozilo nebezpečí ze strany německých leteckých a námořních sil, a nebezpečné bylo i počasí.
Autor nezpochybňuje myšlenku, že SSSR pomoc potřeboval, uvádí však řadu důkazů, že dodávky válečného materiálu, který se za cenu značných obětí materiálních i lidských podařilo do SSSR dopravit navzdory útokům německých letadel, hladinových plavidel a ponorek, často nebyly využity tím nejlepším způsobem. V sovětských materiálech se najde jen málo zmínek o tom, jaký význam měly výzbroj a materiál, dodané Británií a Amerikou, pro boj SSSR s nacistickým Německem. Na jiných bojištích samotná Británie i Amerika musely vystačit se starší a nedostatečnou výzbrojí. Navíc modernější prostředky, dodané do SSSR, přispěly (v podstatě podle očekávání) k tomu, že Sověti během studené války po celé půlstoletí okupovali východní a střední Evropu. (Založil/a: Kaori)

David Wragg David Wragg
*13.8. 1946

Gallienus
  9. 5. 2015, 16:02
Zklamalo mě to, popis jednotlivých arktických konvojů byl nedostatečný, autor se zmohl jen na základní údaje, občas u známějších konvojů (PQ17 a18) poskytl nějaké podrobnosti, jinak celá kniha velmi slabá...
Nejsem žádný rusofil, ale musím říct, že mně vadila autorova útočnost k Sovětům, jejich kritika, vypadalo to, že západ je čestný, východ je špatný. Navíc konvoje do Murmansku jsou pouze něco přes 22% z celkového množství materiálu dodaného v rámci pomoci(to jen pro představu). Pravdou je, že Sověti (Stalin) západ občas vydírali, jenže je nutné si připomenout, že v 1942 probíhala na východě německá letní ofenziva a oni byli pod velkým tlakem. Abych jen nekritizoval, chápu autorovo nepochopení(zlobu), nad tím, že za pomoc Sověti nepoděkovali, že jí brali jako samozřejmost a dnes její význam velice zkreslují, to je bohužel smutný fakt. Druhá strana mince je těch víc jak 20.000.000 mrtvých(přesná čísla se stále mění, záleží na politické konstelaci), kterou Sověti zaplatili a ta se dá jen těžko s něčím srovnat.