Opuštění

Opuštění Originální název: The Forsaken

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-736-7

BB art (2010) 978-80-7381-736-7 456

V knize Opuštění rekonstruuje britský novinář Tim Tzouliadis zapomenutý příběh mnoha tisíc Američanů, kteří za velké krize ve třicátých letech emigrovali ze Spojených států do Sovětského svazu. Zpočátku to vypadalo krásně, Rusové propadli kouzlu baseballu, který přistěhovalci přinesli, Američané měli vlastní školu a noviny – a hlavně práci, která se v USA sehnat nedala. Jenže v příštích letech Stalinův režim ukázal zuby a Američané téměř do jednoho zmizeli ve služebnách KGB nebo v táborech gulagu.

Byla to nejméně připomínaná migrace v amerických dějinách. Možná není divu, vždyť národ přistěhovalců nerad vzpomíná na ty, kteří přišli o své sny: na tyto zapnuté vystěhovalce, kteří stáli s rodinami na dřevěných palubách parníků plujících z New Yorku do Leningradu a pozorovali, jak Socha Svobody mizí v dáli.

Ze všech velkých migračních pohybů do Spojených států a z nich se nejméně připomíná vystěhování tisíců mužů, žen a dětí do Stalinova Ruska, k němuž došlo v hlubinách velké krize ve třicátých letech. Tam, kde kapitalismus selhal, nabízel komunismus pracujícím důstojnost, rasovou rovnost a slušnou práci. Ve skutečnosti je tam čekala ta nejobludnější zrada.
V pozoruhodné historické vyšetřovací práci, klenoucí se přes sedmdesát let politických směn, sleduje Tim Tzouliadis tyto tisíce lidí – horníků i hudebníků, rolníků i inženýrů z Pittsburghu, Detoritu a Los Angeles – jejichž počet se na dlouhé strašné cestě snižuje a snižuje. V oficiálních záznamech, vzpomínkách, novinových zprávách a rozhovorech zkoumá Tzouladis nejstřeženější archiv moderních dějin, aby příběh těchto emigrantů rekonstruoval – příběh cti, životaschopnosti a idealismu tváří v tvář krutému represivnímu aparátu. Jeho příběh nás vede od podií a baseballu k nočním popravám za Stalinova teroru a k vražedným zlatým polím u polárního kruhu; ukazuje nám americké diplomaty, kteří sledovali vlastní zájmy a odmítli svým krajanům poskytnout útočiště, a vedle nich vražedné a fanatické příslušníky tajné policie; analyzuje mezinárodní vztahy a ekonomické příčiny dění, ale nachází prostor i pro odhalení osobní laskavosti a obětavosti.
Opuštění je kniha nesmírně inteligentní, pečlivě napsaná a bezvýhradně lidská. Je to obrovský úspěch. (Založil/a: Kaori)

vladislaus
  31. 7. 2015, 17:46
Pro mne byla také neznámou tato stránka historie, kdy tisíce Američanů zmizelo v SSSR. Byli popraveni nebo zemřeli v gulagu. Někteří jeli do SSSR dobrovolně, aby unikli nezaměstnanosti, jiní se tam dostali nedobrovolně, jako američtí vojáci, které Rusi zajali po 2.sv. válce na osvobozených územích z německých lágrů. Najdete zde opět otřesné svědectví o krutosti sovětského režimu.