Julie, demoverze

Originální název: Juliet, Naked

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-741-1

BB art (2010) 978-80-7381-741-1 248

Annie a Duncan se přirozeně doplňují, jako dva dílky skládačky, třebaže Duncanovi kvůli vášnivému zaujetí samotářským a geniálním písničkářem Tuckerem Crowem prakticky nezbývá čas na nic dalšího – na manželství, na děti ani na hovory o čemkoli jiném než o Tuckeru Crowovi a jeho zmizení po záhadné události na toaletě jednoho nočního klubu před dvaceti lety. Annie se začíná ptát sama sebe, jestli nepromarnila patnáct let života v neperspektivním vztahu a neustrnula v nudné práci v ospalém městě na pochmurném východoanglickém pobřeží.
Když Tuckerova nahrávací společnost nečekaně vydá minimalistickou verzi jeho nejslavnějšího alba a Annie není z tohoto počinu, prvního po mnoha letech, vůbec nadšená a navíc nechápe, v čem by měl být lepší než originál, Duncan hledá útěchu u někoho jiného – a Annie má konečně možnost ho vyhodit.
To nejhorší však osud pro Duncana teprve chystá: Annie není se svým názorem sama. Když uveřejní recenzi na fanouškovské webové stránce, přijde jí reakce od toho nejméně pravděpodobného člověka, od samotného Tuckera. Rozvine se korespondence, která je pro Annie dvojnásobně uspokojivá: ukazuje se, že Tucker je odborník na promarnění mnoha let života, podobně jako ona, a Annie navíc začíná chápat, co je příčinou jeho mnoholetého mlčení. A rozhodně to není událost na toaletě nočního klubu… (Založil/a: Kaori)

VenDulin85
  16. 3. 2014, 19:59
Jedním slovem vynikající. Už od začátku jsem se výborně bavila- ono objíždět v rámci dovolené různá místa v USA, protože se na nich přihodilo "něco zajímavého" vašemu idolu, už samo o sobě zní kuriózně. Ale začít román focením záchodků jednoho nočního klubu, to chce kuráž. Nick Hornby mě opět přesvědčil, že co se vztahů týče, neumí je nikdo jiný popsat věrněji a vtipněji zároveň, přestože by se popis nevydařeného patnáctiletého bezdětného soužití spíš dal zařadit do černé kroniky.
Jedinou lehkou výtku mám proti závěru knihy, ale autor měl určitě svoje důvody, proč to sepsat právě takto. A písnička "You and your perfect life" se plavmo zařadilo mezi mé oblíbené.
JarKun
  22. 9. 2013, 13:30
Hornby má kouzelný dar psát o složitém lidském hledání s neobvyklým cynickým humorem a nejinak je tomu v tomto románu. Tentokrát si vzal na paškál lidi, kteří si tak moc neumí poradit se svým životem, že ho začnou promítat do osudu nějakého vysněného zpěváka, herce, sportovce. Musel jsem se často smát, připomínalo mi to domu dospívání a cynického zbožňování skupiny Depeche Mode, kdy řada fanoušků si Gahana a spol. také přivlastňovala a idealizovala obdobným způsobem jako Duncan. A přitom jsou to lidé jako my. Super knížka.
karkulin1982
  13. 12. 2013, 22:45
Z mého pohledu tak toku šílený příběh, ale přiznejme si, kdo by nechtěl, alespoň virtuálně, navázat kontakt se svým idolem?