Vladař

Originální název: Sovereign

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-755-8

BB art (2010) 978-80-7381-755-8 520

Na podzim roku 1541 zamířil anglický král Jindřich VIII. na velkolepou královskou vizitaci do Yorku, aby zde zastrašil vzpurné poddané. Poté, co bylo v hrabství Yorkshire odhaleno spiknutí, jež ho mělo zbavit trůnu, vladař se rozhodl vyrazit s tisícovkou vojáků, pátou manželkou Catherine Howardovou a vybranými nejvyššími dvořany na sever, aby zde od místních šlechticů přijal symbolický hold.

Do Yorku cestuje i právník Matthew Shardlake se svým pomocníkem Jackem Barakem. Kromě právní pomoci při sepisování peticí, jež mají být předloženy králi, plní navíc tajné poslání, které jim svěřil arcibiskup Cranmer – zajistit bezpečnost důležitého a nebezpečného vězně, jenž má být převezen k výslechům do Londýna.

Nic však neprobíhá tak hladce, jak by si Shardlake přál. Vražda yorského skláře spustí řetězec událostí, jimiž se právník zaplétá do tajemných souvislostí, sahajících nejen k vězni na hradě, ale dokonce k samotné královské rodině. Právě v době vladařovy návštěvy ve městě narazí Shardlake a Barak na tajné dokumenty, které by v konečném důsledku mohly otřást i samotným trůnem Tudorovců… (Založil/a: Kaori)

Richie
  22. 12. 2012, 14:23
V tomto třetím pokračování detektivních příběhů z tudorovské Anglie je mistr Shardlake vyslán plnit jeden oficiální a jeden neoficiální úkol na sever Anglie do Yorku. Opět se zaplete do složitých intrik, které tentokrát hrozí zkázou i celé tudorovské dynastii.
Sansom mě potěšil v tom, že si při sepisování zápletky vybral i zajímavé okolnosti nástupu Tudorovců na anglický trůn - události předcházející porážce posledního plantagenetovského krále Richarda III. v bitvě u Boswortu roku 1485.
Velmi oceňuji, že historické souvislosti jsou popsány podle skutečných (doložených) událostí a tam, kde si Sansom dovolil určité změny, tak na ně upozornil v doslovu. Dokonce i král Richard III. byl vylíčen podle nejnovějších názorů - tedy, že to nebyla žádná zrůda, která se na trůn dostala přes vraždy, ale že to byla spíše oběť pozdějších protudorovských spisovatelů.
Sansom je velmi pečlivým v popisech postav, míst i časových souvislostí. Někdy až příliš - domnívám se, že by čtivosti příběhu více posloužilo, kdyby byl někdy poněkud stručnější. Dokonce i přes jeho pečlivost se mi podařilo objevit dvě (zcela nepodstatné) chybičky: v prvním případě popisuje, jak po útoku medvěda uplynulo několik dní a pak padne věta, že k útoku došlo včera. Druhou chybičku jsem objevil při popisu míst - plavba lodí je přerušena, všichni jsou ubytováni ve městě v hostincích, ale při rozhovoru padne věta, že "i tady na lodi můžou mít stěny uši" :-)
Každopádně je Vladař výborně napsanou knihou, kterou doporučuji každému, kdo má rád historii (nebo detektivní romány). V hodnocení dokonce sáhnu i po 5 hvězdičkách, kterými jinak šetřím.
janeicka
  7. 3. 2014, 10:59
Třetí příběh s právníkem mistrem Shardlakem opět nezklamal, velmi dobré zasazení příběhu do času královské vizitace Jindřicha VIII. do Yorku, kde se před pár lety rozhořelo vážné povstání proti králi. Stejně jako Richie jsem byla nadšená z nastínění vývoje za válek růží a jedné související skutečnosti, která mohla ohrozit pevné postavení rodu Tudorovců. Rovněž mě zaujalo vykreslení krále Jindřicha VIII., kdysi sličného mladíka s nejkrásnějšími lýtky v Evropě, nyní již starého muže se zapáchajícím vředem na noze, díky čemuž se mohl pohybovat jen s velkými obtížemi, ale jeho činy stále neztrácely na krutosti...
achilles
  19. 5. 2015, 21:49
Pro mě nejlepší díl. Věrný historii a neskutečně poutavý od začátku do konce. Období Henryho VIII. je prostě samo osobě slavnou historií a když se toho ujme Sansom je o zábavu postaráno.
Pend
  26. 4. 2014, 8:26
Mám rád historické detektivky. Tahle má všechno, co od nich očekávám. Navíc Anglie Jindřicha VIII., láska, zrada, úklady, politikaření, uvěznění v Toweru. Jdu shánět další díly.
Manonka
  25. 1. 2014, 16:41
Ani třetí kniha nezklamala, mně se i přes svou rozvláčnost líbila zatím asi vůbec nejvíce. Atmosféra té doby na čtenáře opravdu dýchá z každé stránky. Sansom tohle prostě umí.
lvasa
  9. 8. 2012, 11:38
Dumavé a moc pěkně napsané. A když si vzpomenu na scény z Toweru tak se naježim ještě teď, a to už je nějaká doba co jsem to četl.