Kukly

Originální název: The Chrysalids

Odeon - 1992
ISBN: 80-207-0373-X

Odeon (1992) 80-207-0373-X 168

Byli zde lidé. Pak přišlo Utrpení. Pak tu byli opět lidé, ale bylo jich málo, nebyli tak dokonalí a museli bojovat proti ďábelským úkladům - odchylkám a mutacím. Udržovat boží čistotu je totiž moc těžké - narodí se vám mutant a musíte ho zabít. Na poli vám vyrostou gigantické klasy obilí - musíte je spálit. Ničí se vše, co není dle vzoru božího.
David spolu s dalšími dětmi zvládá přenos myšlenek na dálku. Samozřejmě, že až se to provalí, bude nutné ho také zabít...

vladislaus
  9. 11. 2011, 17:01
O mutantech už bylo napsáno mnoho knih, ale tak nádhernou a lidskou jsem ještě nečetl. Je to už třetí kniha, kterou jsem od Wyndhama četl a už se těším na další.
jehlaspichlas
  1. 4. 2011, 11:28
Po románu Den trifidů jsem si přečetl Kukly. Stejně děsivý post-katastrofický, mrazivý
román, který se nevyhnul ani náboženskému myšlení, kterého jak doposud známe, zavrhuje
vše neznámé, co by mohlo ohrozit jeho existenci z cizích hlav odstraní, ale ne všechno,
myšlenky, které mohou i zabíjet.
illy
  19. 9. 2012, 17:19
Příjemná oldschoolovka, čte se snadno. Moc nemusím starší sci-fi, přijdou mi dost naivní, tohle je ovšem příjemná výjimka.
psychoklara
  6. 12. 2015, 21:20
Další výborné scifi, do kterého je snadné se vžít, není zbytečně složité nebo přetechnizované, prostě se skvěle čte. O napětí tu není nouze, jen ty závěry Wyndhamovi vždycky vyznívají tak nějak do ztracena...
Phorbo
  4. 7. 2013, 12:01
Asi jsem moc kritický, protože todle mi nepříjde, jako něco, co napsal Wyndham. Den trifidů jsem četl dost dávno, takže nějaké podrobnosti a nějaké similarity s dřívějším psaním nějak moc nenacházím... Škoda.
Nemůžu říct, že mě to nebavilo. Nastínění křesťanského fanatismu daleké budoucnosti je nastíněna tak nějak, jak si ji sám představuju, že bude. Přece jen asi nenajdeme knihu, která by byla přeložena do více jazyků jako Bible a potom přežila Utrpení, atomový výbuch, nebo jakkoliv jinak tomu chceme říkat. To pak asi opravdu budeme mít problémy stejné jako naši hlavní hrdinové.
Stejně jsem z toho v rozpacích. Nevím, co si o tom myslet, jestli je to opravdu tak geniální, a ta studie lidkého myšlení na dvou různých úrovních je opravdu tak ohromující, nebo je ten příběh tak nudný a zaostalý, až bych si nejraději tu knihu vymazal z paměti. Sám nevím a asi dlouho nebudu vědět, což mě trošku vytáčí.
Nemluvím ani o konci. Dlouho jsem byl přesvědčen, že odborník na useknutý konce, bez nějakýho toho "něčeho", co v knihách bývá, je Dan Simmons. Ten se ale nejspíše učil u Wyndhama...
Pro mě je to průměrná kniha...
mumin
  17. 5. 2015, 20:08
Obsahuje spoiler spoiler Ještě deset stran před koncem jsem byl přesvědčený, že si Kukly zaslouží plné hodnocení. Wyndham výborně zvládá spisovatelské řemeslo, nečiní mu nejmenší problém vystavět a gradovat děj, udržuje čtenáře v neustálém napětí, dialogy nervou uši a hlavní postavy jsou natolik přesvědčivé, že Davidovi od prvních stránek musíte fandit, zatímco jeho otcem hluboce pohrdáte. Wyndhamovo podobenství z postapokalyptického světa ovládáného náboženskými fanatiky, kteří nekompromisně eliminují jakoukoli odlišnost, je důrazným varováním před totalitními tendencemi. Ve chvíli, kdy vše nezadržitelně směřuje k vítězství humanity a tolerance nad útlakem a nenávistí, Wyndham připraví čtenáři těžko pochopitelné překvapení a na místo svobodné a otevřené společnosti začne hájit jako ideál biologicky dominantní a elitářskou civilizaci, která se neštítí likvidovat kultury "méně vyspělé". Kukly jsou bezpochyby skvěle napsané, ale rozuzlení mě opravdu ... naštvalo. Johne, tři hvězdy, víc si nezasloužíš.

zdeny99
  5. 2. 2015, 20:04
První polovina knihy je průměrná. Myšlenka, že holka nemá přesný počet prstů na noze, je už považovaná za mutanta a musí být odstraněna ze společnosti, je fajnová svou absurdní originalitou. To že další lidé se dorozumívají telepatií, tak to už jsou mutanti, to jo. Jenže druhá část knihy, která je zaměřena jen na to, jak utíkají a utíkají a ani neví před kým, se mi vůbec nelíbila a kvůli tomu je to podle mě nejslabší Wyndham. A to ještě k tomu ta náboženská ujetost z první půlky knihy... :-(
[148. přečtení, 89. hodnocení, 10. komentář, 83%]
Maty38
  21. 10. 2014, 14:33
Hmmm, tak tohle jsem fakt nečekal. Je to má čtvrtá Wyndhamova kniha a spolu s dnem trifidu jí řadím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy na poli sci-fi přečetl. Akorát jsem si na konci říkal, jaká je škoda, že kniha nemá další díl......myslím, že její konec je pro pokračování jako stvořený......třeba o putování Michaela a Rachel atd. Nu což.....škoda, autor byl jiného dojmu......já bych ještě tak 700-800 stránek zvládl v pohodě :)).
Budulman
  19. 9. 2012, 8:00
Tahle knížka byla od Wyndhama druhá v pořadí, kterou jsem od něj četl.
První byla samozřejmě Den trifidů, která nasadila laťku opravdu vysoko.
Jako celek je kniha naprosto super, kromě toho, že mě docela překvapil konec, kdy jsem pořád a pořád čekal, že se něco pokazí a ono nic :o)
Babette
  10. 2. 2015, 19:12
Přečteno jedním dechem. Vlastně třemi dechy, protože jsem tuhle útlou knížku přečetla už třikrát. Úžasně naservírovaná otázka toho, co je vlastně normální, zasazená do společnosti ovládané strachem a nejistotou. A ruku na srdce, opravdu jsme natolik jiná společnost? Copak taky nemáme tendence trestat (nebo potlačovat, jak to jen jde) sebemenší odchylku od normálu, byť jiným způsobem, než vyhnáním do Hraniční země?... Copak se těch odlišných/výjimečných také nebojíme jak čert kříže?
bricks
  27. 1. 2015, 15:48
O této knize zde bylo už řečeno hodně.
Tak pouze tři slova: Zajímavá, strhující, čtivá.
Vřele doporučuji.
Soundtrack
  8. 8. 2014, 13:17
V první polovině až moc nábožensky ujeté, myslel jsem, že to nedočtu. Druhá polovina už byla ale zajímavá a vylepšila reputaci.. 3*, Den Trifidů nedostižen.
Zdenik
  9. 11. 2011, 23:35
Ackoliv je Den Trifidu nejznamejsi Wydhamova kniha, tato je pro me "Best". Fascinujici priheh s uzasnym rozuzlenim. Tuto knihu jsem cetla pred dlouhymi lety a stale je to kniha, ktera nesmi chybet v me knihovne
Skoupe
  7. 10. 2010, 15:49
Parádní příběh. Wyndham dokázal to, že na mě z každé stránky přímo dýchala děsivá atmosféra post-apokalyptického světa. Třetí autorova knížka, kterou jsem přečetl a musím konstatovat, že zatím nejlepší. Vřele doporučuji!