Liechtensteinové mezi konfiskací a vyvlastněním

Liechtensteinové mezi konfiskací a vyvlastněním Originální název: Liechtensteinové mezi konfiskací a vyvlastněním

Libri - 2010
ISBN: 978-80-7277-457-9

Libri (2010) 978-80-7277-457-9 288

Liechtensteinové − jeden z nejvýznamnějších a nejbohatších šlechtických rodů u nás i v Rakousku, který byl od poloviny 13. století po dlouhých 700 let svázán s českými zeměmi, a to zejména s Moravou. Kniha se zaměřuje především na závěrečnou etapu tohoto soužití, završenou spornými konfiskacemi jejich majetku na základě tzv. Benešových dekretů. Právě u Liechtensteinů se propojily všechny rozhodující faktory ovlivňující motivaci československých zákonodárců k zásahům do pozemkového vlastnictví jak už po první, tak zejména po druhé světové válce: největší velkostatkáři v zemi, nesoucí navíc v osobě knížete Karla I. z Liechtensteinu pobělohorské stigma, nadto německy mluvící vládnoucí dynastie cizího státu. (Založil/a: vladislaus)

Ondřej Horák Ondřej Horák
*1978