Touhy a úděl

Originální název: Touhy a úděl

Nezjištěno / Jiné - 2014
ISBN: 978-80-9049-631-6

Nezjištěno / Jiné (2014) 978-80-9049-631-6 352

Na planetě Zemi máme 14 horských masivů převyšujících magickou hranici 8 000 m. I když k jejich vrcholům dlouho vzhlíželi převážně jen příslušníci silného pohlaví, objevila se již po druhé světové válce jedna velká výjimka. Byla jí Claude Koganová, která se pokusila o vylezení Čho-Oju, šesté nejvyšší hory světa již v pionýrských letech 1954 a 1959. Bohužel na srázech své vysněné hory tragicky zahynula v lavině, což další snahy žen o podobné výkony na léta zastavilo. Zatímco mužské prvovýstupy na vrcholech Koruny Himálaje byly dovršeny v 60. letech 20. století, prvními ženami na osmitisícovém vrcholu Manáslu se staly s velkým časovým odstupem až Japonky v roce 1974. Tato kniha popisuje jednotlivé osmitisícovky a to nejen z hlediska prostupnosti a výstupů ženských expedic, ale i z hlediska geografického, historického a geopolitického. Velmi čtivou a přesnou faktografickou metodou jsou v ní popsány jak neuvěřitelné příběhy jednotlivých aktérek (ať už úspěšných či neúspěšných), tak i příroda a okolí jednotlivých vrcholů včetně geneze prvních dobyvatelů. Autorka knihy, naše významná horolezkyně Dina Štěrbová, shromažďovala neúnavně a až s mravenčí pílí celých 15 let informace o prvních ženách na těchto horských velikánech. Mnohé z aktérek osobně navštívila, aby získala pro knihu potřebné informace a fotografie, některé údaje jí poskytly kamarádky nebo pozůstalí, jiné objevila v archivech horolezeckých svazů. Mimořádně velký důraz je kladen na autenticitu jednotlivých faktů. Kromě obrovského množství mimořádných fotografií obsahuje kniha i přesné tabulky zdolání vždy prvních deseti žen na každé osmitisícovce Kdo by se ale domníval, že tato historie byla jednoduchá a přímočará, mýlil by se. Osudy prvních žen na nejvyšších vrcholech byly často velmi složité, ba až kruté a splnění jejich osmitisícových snů vyžadovalo nejen jejich obrovskou energii, horolezecké mistrovství, cílevědomost, odvahu a dřinu, ale často i vzdorování neuvěřitelným psychickým frustracím. Bohužel platí, že „osmitisícové“ touhy a sny žen byly zhusta vykoupeny nejen slzami a krví, ale opakovaně i cenou nejvyšší. Tato kniha si klade za cíl autentické a dokumentární vcítění se do tužeb a osudů všech aktérek této 26 let trvající ženské odysey.
Nakladatel: Dina a Otakar Štěrbovi (Založil/a: Rosie5)

Dina Štěrbová Dina Štěrbová

Vatanen
  8. 2. 2016, 10:03
Paní Štěrbová nasbírala obdivuhodné množství informací, faktů a fotografií, celý nápad napsat takovou publikaci je ojedinělý a velmi záslužný. Kniha je sestavena přehledně, účelně a oceňuji i volbu kvalitního papíru a obálky. Potud by to bylo za 5 hvězdiček. Dojem mi bohužel hodně kazí otravné moralizování, mentorování autorky, opakované natírání některých lidí (příkladně Fisher a Hall), velmi citelná podjatost - na to má autorka pochopitelně ale právo. Na co už podle mě právo nemá, to jsou pasáže, které autorka sestavila v podkapitole Alison Hargreavesové. Kde autorka bere to přesvědčení, že může radit druhým (které ani osobně nezná), jakým způsobem se loučit s nejbližší osobou, jakou formou pojmout pietní akt a kde bere právo na to kritizovat tu formu piety, která byla osobou nejbližší zvolena, to mi opravdu hlava nebere a považuji to za nehoráznost. Tudíž ubírám dvě hvězdičky.