Dlouhá válka

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Talpress - 2014
ISBN: 978-80-7197-538-0

Talpress (2014) 978-80-7197-538-0 463

Dlouhá Země je otevřená. Lidstvo se rozlilo bezpočtem světů spojených flotilami vzducholodí, které podporují průzkum, obchod i kulturu. Jenže zatímco si lidstvo pokouší přizpůsobit Dlouhou Zemi, Dlouhá Země si na oplátku přizpůsobuje lidstvo a začíná narůstat řada kritických situací. Více než milion Vkročení od Země se začíná vynořovat nová Amerika - mladý národ, který se odmítá zodpovídat prvozemské vládě. A trollové, ti úžasní humanoidé s kolektivním vědomím, jejichž zpěv kdysi naplňoval celou Dlouhou Zemi, teď najednou tváří v tvář neúprosnému postupu lidstva začínají umlkat a mizet. Jošua Valienté spolu s všudypřítomnou bytostí známou jako Lobsang jako první prozkoumal tyto mnohočetné světy. A je to právě Jošua, k němuž se Dlouhá Země obrátí o pomoc. Najednou se totiž vynoří velmi reálná hrozba války... (Založil/a: Balu)

Stephen Baxter Stephen Baxter
*13.11.1957

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

togaf
  13. 11. 2014, 11:38
Velké množství postav neumožňuje vytvořit silný příběh s emočním napětím. Sledovat hrdiny na jejich pouti je zábavné, ale dechberoucích situací je pomálu. Vlastně je jen jedna. Pokud v prvním díle chyběl výrazný příběh, pak v díle druhém je těch příběhů mnoho. Ale i přes moje výhrady jsem si četbu užila a těším se na třetí díl.
Zlatokrt
  2. 1. 2015, 16:22
Obsahuje spoiler spoiler Spoiler warning - můj komentář obsahuje útržky z děje knihy.
Nápad je to úžasný, rozptýlit lidstvo po nekonečnu světů, nechat je potkávat nové prostředí i nové inteligentní druhy. A řemeslně je to napsané dokonale - aby taky ne, když oba autoři patří mezi ostřílené veterány. Přesto z toho mám takový rozpačitý pocit. V tomto díle rukopis autorů cítím více než v Dlouhé Zemi, nejlépe to bylo vidět ve scéně, kdy Elánius, pardon, Jošua, utíká před vlkodlaky, pardon, bígly... Mezi hrdiny i komparsem jsou až úzkostlivě zastoupeny všechny možné menšiny lesbičkou počínaje, náboženskými fanatiky pokračuje a hlupáky konče. Přišlo mi to místy až úsměvné.
Co navíc oko biologa nemůže nepřehlédnout je dost silně podceněný vliv trollů a dalších přirozených vkročníků na ekologii vkročných světů, které by nejspíš v nastavených podmínkách vypadaly úplně jinak, než jak jsou v knize popsány.
A tak... kniha byla výborná, jen ty podstatné detaily mi nepřišly úplně dotažené. Možná by bylo lepší se soustředit na poněkud užší dějovou linii a lépe ji rozvést.
Ziriath
  16. 2. 2016, 21:03
Naštěstí jsem četla předchozí Dlouhou zemi v angličtině, takže jsem měla o něco menší pocit, že ji čtu znova. Aspoň jsem zjistila, jak se které věci v těchto světech řeknou česky- protože ač se knížka četla dobře, děj šel odnikud nikam. Nezajímavá Joshuova manželka mně vyloženě šla na nervy, dusná atmosféra mezi ní a Sally nejsou věci, o kterých já chci číst. Linie s Robertou šla poněkud do ztracena, a pejskové byli záporáci pro srandu.