Léto na druhý pokus

Léto na druhý pokus
Originální název: Summer at the second attempt

CooBoo - 2014
ISBN: 978-80-7447-620-4

CooBoo (2014) 978-80-7447-620-4 400

Poslední léto, které by mělo trvat navěky…
Rodina Taylor Edwardsové nepatří zrovna mezi ty, co drží pohromadě. Pak ale přijde táta s tou hrozivou novinkou, zbývá mu už jen pár týdnů života a přeje si strávit svoje poslední léto s rodinou ve starém letním domě u jezera, kde byli naposledy, když bylo Taylor dvanáct. Nacpaní do domečku, co se najednou zdá mnohem menší a mnohem víc venkovský než kdy dřív, se teď snaží najít cestu jeden k druhému.
Taylor má moc ráda třpytivé jezero a vonící les, večery na pláži… ale před lety tu zklamala nejen svoji nejlepší kamarádku, ale i první lásku, takže vrátit se sem pro ni vůbec není snadné. Teď se to pokouší napravit, neutéct od odpovědnosti a co možná si nejvíc užít tohle léto a poslední dny se svým tátou, které se nenávratně krátí. Každý si ale zaslouží druhý pokus – rodina, kamarádi i láska.
Nová kniha od Morgan Matsonové, autorky Amy a Rogera: Na cestě, vám zase zlomí srdce! (Založil/a: Lopatka)

Morgan Matson Morgan Matson
*19.09.1981

Tereeeza
  30. 7. 2015, 19:50
Jsem nepoučitelná, i když jsem po první větě anotace věděla, kam příběh bude směřovat, stejně jsem se nechala dobrovolně emocionálně úplně vyždímat. Jsem citlivka a vím to o sobě, dokáže mě dojmout řada věcí, i těch šťastných, proto v tomto případě mi bylo jasné už od začátku, jak ten konec budu snášet.
Samotný příběh je velmi milý, čte se skoro sám a mě chytnul od začátku. Kladem je i prolínání kapitol s událostmi, které se staly před pěti lety (někdy i časově jiné), problém, ke kterému došlo, nám Taylor nepřinese až pod nos, ale je nám odhalován postupně, i když téměř hned zhruba tušíme. I když postavy měly rysy, kterými se každý z nich řadil k určitému charakteru, já si je zamilovala a bylo těžké se s nimi loučit.
Jedna z nejlepších linií byla určitě ta, která sledovala vývoj vztahů v rodině Edwardsových, je smutné, že je k tomu dovedla ona tragická událost, ale aspoň něco pozitivního na tom zpětně může být.
Knížka má překrásnou obálku, z které sálá teplo a léto, když jsem ji před chvilkou zaklapla, jako bych ukončila i jednu letní epizodu, kterou jsem s hrdiny Léta na druhý pokus strávila.
Vyzdvihla bych slovní hříčky, s tím spojený jemný humor a závěr, nebyl nijak kýčovitý, působil přirozeně a na tuhle formu loučení jsem nějaká obzvláště přecitlivělá, takže já musela přestávat číst, abych na to vůbec viděla.
I když jsem ještě nečetla Amy a Rogera, ale chystám se na ni jako na další, líbil se mi odkaz na Amy hned v úvodu :)
Rozhodně to není knížka jen pro mladé, myslím, že si z ní každý něco odnese. Měli bychom si víc vážit všeho a všech kolem sebe, nebrat to všechno jako samozřejmost, říkat si, co k sobě cítíme, minimalizovat potyčky a prostě si užívat rodiny a přátel. Hrozně jsem s Taylor a její rodinou soucítila, nedokážu si něco takového představit a rvalo mi to srdce. (Ano, i na to upozorňuje už anotace :))
včelka
  2. 4. 2015, 20:08
Prvně jsem chtěla knihu hodnotit třemi hvězdičkami, protože se to zdálo jako průměrný romantický román.
Ale u konce knihy jsem změnila názor. Kniha mě totiž přiměla přemýšlet nad tím, nad čím nikdo přemýšlet nechce. Na smrt svých rodičů, a co bez nich bude potom.
Představila jsem si, co bych dělala já, ale prostě to nejde. I když tomu budeme muset jednou čelit všichni...
Katniss Lavender
  6. 2. 2015, 15:32
Povedená kniha nejenom na léto. Rozhodně nenudí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Děj by se dal shrnout na polovinu stran a tím by se stal příběh živějším. Přiznám se, že jsem si i trochu poplakala, ale to u mne poslední dobou není nic neobvyklého. Knihu doporučuji pro náctileté čtenářky hledající oddechové, ale ne hloupé, letní čtení.
sallyhec
  28. 9. 2016, 12:12
Tuhle knihu jsem chtěla ohodnotit jako pěkně napsaný, oddechový román. Jenže - ten konec mě naprosto dostal. A i když to nikdy nebudu chtít přiznat, brečela jsem. A fakt moc. Hlavní hrdinka mi do příběhu moc nepasovala - čekala jsem, že bude citlivější a trochu méně naivní. A dějová linka se spravila až po cca. 300 stranách. I tak si ale tenhle příběh budu ještě dlouho přehrávat v hlavě. Autorka skvěle dokázala spojit dvě témata - lásku a smrt - která se dokonale prolínala. Knížka Amy a Roger sice byla lepší, ale i tak se nemohu ubránit pocitu, že tahle se jen těsně mihla pod ní.
diaaa
  5. 8. 2015, 20:01
Věděla sem, kam ta kniha směřuje, doufala sem, že se tomu třeba nějak vyhnu no....poslední třetina knihy špatná, špatná.....