Okamžik

Kalich - 2005
ISBN: 80-7017-015-8

Kalich (2005) 80-7017-015-8 246
Jan Laichter (1911) 260

Poslední Kierkegaardovo dílo, vydávané autorem časopisecky v roce 1855, je jeho nejvášnivější polemikou o významu a podobě tehdejšího křesťanství.
"Okamžik potrvá v naší literatuře jakožto nejvlastnější a rozhodný čin Kierkegaardův, poněvadž podává nejkratší a nejsevřenější formou, co myslil a chtěl." (G. Brandes) (Založil/a: dejw)

Ghoulman
  7. 10. 2016, 8:06
Poslední dílo Kierkegaarda je sice sérií pamfletů namířeným proti tehdejšímu dánskému duchovenstvu, nicméně i zde se nám dostává v míře vrchovaté různých filosofických úvah o životě, především pak o tom křesťanském. Nechybí zde (autorovi tak vlastní) úvahy o zásadní důležitosti lidské individuality, skrze niž především se stává plnohodnotnou bytostí (aneb jak není radno své mínění, natož pak život podřizovat davům – i když je to cesta jednodušší, z dlouhodobého hlediska se samozřejmě nevyplácí). V Okamžiku jsou dále rozvíjeny myšlenky o smyslu křesťanství tváří v tvář utrpení (ba co víc, o křesťanství, které získává svůj pravý smysl právě skrze utrpení), o Boží spravedlnosti a dalších zajímavých věcech. Velmi podnětné čtení, zvláště pak pro čtenáře zajímající se o spojení filosofie a teologie.