Našim v Indii, Pákistánu a Bangladéši

Našim v Indii, Pákistánu a Bangladéši

Podtitul: Konverzační příručka deseti jihoasijských jazyků nepočítaje v to češtinu a angličtinu

Originální název: Našim v Indii, Pákistánu a Bangladéši
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Academia - 1993

Academia (1993) 64 Malé učebnice Nového Orientu

V této knížce je zapsáno několik běžných vět a výrazů v těchto indoárijských jazycích: hindština (hindí), urdština (urdú), bengálština (bangla), paňdžábština (paňdžábí), maráthština (maráthí), gudžarátština (guzrátí), sindhština (sindhí), urijština (urijá), ásámština (ohomi) a sanskrt (samskrtábhášá).
V každém odstavci je nejprve uveden český význam, následují indické ekvivalenty a na konci pak je význam anglický. Na závěr knížky jsou přidány základní číslovky všech zapsaných jazyků. Tu ovšem shledáváme systém tak bohatý, že se musíme jenotlivé číslovky naučit zpaměti až do sta, protože vysledovat zákonitosti historického jejich vývoje by bylo nesmírně obtížnější. Je také vhodno připomenout, že hindština a urdština jsou jazyky natolik si příbuzné, že jejich číslovky a zájmena jsou zcela totožny, jakož i velká většina sloves, velké množství ostatních slovních druhů, ba i celé věty.
Zásadně jest si uvědomit, že v hovorové řeči těchto jazyků jsou dlouhé samohlásky kratší než naše dlouhé a krátké ještě kratší než naše krátké. Zejména koncové krátké samohlásky v sindhštině a koncové "a" v maráthštině jsou téměř neslyšny. Paňdžábština má sklon vyslovovat znělé souhlásky nezněle a u souhlásek aspirovaných oddělovat přídech neurčitým kratinkým pazvukem. Zdvojené souhlásky v sindhštině se vyslovují zdlouženě, emfaticky.
Věty se vyslovují v jednom proudu pokud možno bez přestávek. Ocitnete-li se v úzkých, použijte angličtinu; téměř vždy se najde někdo, kdo ji aspoň částečně ovládá, a to i v zapadlejších oblastech. Nicméně vím ze zkušenosti, že v pravý čas pronesená větička místního jazyka působí pravé divy v mezilidských vztazích, třebaže by cizinec jinak nevěděl, ani jak se po indicku řekne mahárádža. (Z předmluvy autora.) (Založil/a: Jan.S.Harold)