Jantarová stezka

BB art - 2014
ISBN: 978-80-7461-497-2

BB art (2014) 978-80-7461-497-2 376
BB art (2014) 978-80-7507-000-5 376

Píše se rok 264 našeho letopočtu a všemocné římské impérium se roztrhlo vedví. Vlády nad západními provinciemi – Galií, Hispánií a Británií – se zmocnil uzurpátor císařského trůnu Postumus a na pláních severní Itálie se sbírá armáda císaře Galliena, který je rozhodnut zrádce nemilosrdně ztrestat. Válka je nevyhnutelná a každý si musí zvolit stranu. Balista je vyslán na tajnou misi po Jantarové stezce až daleko na sever do Hyperoboreje, zpět do jeho staré vlasti a k jeho lidu. Cestou musí čelit útokům maskovaného, neznámého válečníka a jeho družiny, kteří se Balistu a jeho doprovod snaží mečem i ohněm zastavit. Ani doma však nejsou z jeho návratu všichni šťastní. V bitvě mezi Posumem a Gallienem může vyhrát jen jeden. Jen jeden z nich může být císařem. (Založil/a: samara)

Richie
  5. 2. 2016, 20:03
V 6. díle Balista dále pokračuje z císařského pověření v misi na hranicích římské říše - z ještě římské Olbie se postupně přesunuje do končin Baltu, kde již vliv Říma zasahuje pouze zprostředkovaně. Celá cesta i dění v baltské oblasti je velmi napínavé a popsané s velkým přehledem o historických souvislostech. Sidebottom prokazuje své skvělé znalosti i výbornou přípravu na každý díl své ságy - moc si užívám reálnou historii, která z jeho románů přímo čiší. Nejen bitevní scény, ale veškeré popisy života lidí té doby jsou na vynikající úrovni.
Historie germánských oblastí na okrajích římské říše je jen okrajově doložená z dochovaných pramenů, což umožňuje autorovi rozvíjet fiktivní napínavý příběh a přitom se velmi dobře pohybovat v rámci známé historie. Mnoho osob, které v příběhu vystupují, jsou známé podle skutečných faktů - autor dal navíc na konci románu přehled o skutečné či fiktivní historii.
Celá sága o Balistovi je pro mě jedním z nejlepším příběhů z období římské říše, které znám. 90%
SGS
  29. 4. 2016, 21:07
Jak se mi druhá trilogie této série příliš nelíbila, tenhle díl si to u mě spravil. Opravdu se mi začíná líbit jak autor rozkresluje hlavního hrdiny, mnohem hlouběji než je v těchto dílech obvyklé. Bohužel to vypadá že na dlouhou dobu to bude poslední díl téhle série,
Adam Walder
  27. 2. 2015, 23:45
Šestý a podle všeho předposlední díl Sidebottomovy římské série řadím mírně nad Kaspickou bránu a Vlky severu. Sám o sobě je příběh vyprávěný v Jantarové stezce opět docela plochý, ale na rozdíl od předchozích dvou už se děj odehrává na vnitřních hranicích římského impéria a KONEČNĚ dochází opět k provázanosti s centrálním dějem - bojem o moc mezi císaři Gallienem a Postumem. Některé kapitoly, zejména bitva v Curii pak nechají vzpomenout na brilantní první tři díly této série a dávají příslib, že sága se v posledním díle dočká důstojného zakončení.