První česko-perský slovník

Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Nezjištěno / Jiné - 1996
ISBN: 80-900151-3-1

Nezjištěno / Jiné (1996) 80-900151-3-1 560

Před 2. světovou válkou byla perština, coby první orientální jazyk, studována na Karlově universitě v Praze na velice vysoké úrovni a stala se tak velkým pojmem ve světě orientalistů.
Důkazem toho jsou desítky překladů a původní knihy v perském jazyce, tehdy vycházející v Praze, z nichž se mnoho titulů nenacházelo ani v samotném Íránu a doposud tam chybějí.
V současné době, i přes zájem veřejnosti, výuka perského jazyka zdaleka nedosahuje úrovně, která mu příslušela v dobách minulých a téměř zaniká. ODborníci perského jazyka se shodují v tom, že jedním z důvodů jeho pomalého zániku je neexistence vhodných učebnic, a to i slovníku.
Tato skutečnost mě dovedla k tomu, že jsem se rozhodl sestavit první česko-perský slovník, a to i přes moji odbornou nezpůsobilost, technickou náročnost a nemalé finanční problémy spojené s jeho vydáním. Rovněž nebylo snadné spojit tuto činnost s mojí profesí vědeckého pracovníka zcela odlišného oboru, neboť tato práce byla časově velice náročná.
Přesto doufám, že tento slovník má naději stát se pomocníkem českým, íránským a persky hovořícím studentům a všem, kteří mají zájem o přímé studium obou jazyků.
Jsem si vědom, že se zde vyskytují chyby, přestože jsem se snažil, aby jich bylo co nejméně, tak se jistě objeví.
Důvodem se stala i skutečnost, že se mi nepodařilo získat recenzenta, který by provedl korekturu knihy. (předmluva autora) (Založil/a: Jan.S.Harold)

#jazyky
Reza Mirchi Reza Mirchi