Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Všude byla tajga

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Všude byla tajga
Poprvé vydáno celosvětově: 1961

Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Cestopis Zd. Noháče a St. Oborského nás přivádí do míst, o něž se zajímá dnes celý svět: na Sibiř a sovětský Dálný východ. Kniha před námi odhaluje v literatuře dosud málo známou tvář dnešní Sibiře: ukazuje zápas sovětských lidí o využití jejího nesmírného nerostného bohatství. Poznáváme, jak bylo objeveno a jak se těží v Aldanu zlato, jak se v Tommotu dobývá slída, jaké bohatsví v sobě ukrývá zabajkalská step. Autoři navštívili nově objevená naleziště diamantů pod polárním kruhem, jež se svým bohatstvím vyrovnají ložiskům jižní Afriky. Zajímavě líčí záhady věčně zmrzlé půdy, tajemství nekonečné tajgy, svéráznost jezera-moře Bajkalu.

V knize je vylíčeno mnoho strhujících příběhů, které zažili průkopníci velikého díla, s nimiž se autoři setkali, nebo kterých byli sami svědky. Jen lidé nezměrně houževnatí a obětaví, pevně přesvědčení o zdaru své věci mohou zdolávat sibiřskou přírodu - vést tajgou elektřinu, silnice a koleje, spoutávat divoké veletoky přehradami, budovat v pralesích a na bažinách nová průmyslová města.

Zdeněk Noháč a Stanislav Oborský strávili jako dopisovatelé ČTK a Rudého práva několik let v Sovětském svazu a dobře znají život sovětských lidí. Podařilo se jim velmi výrazně zobrazit ohromný přerod a nesmírné přeměny, ke kterým v současné době na Sibiři dochází. Autoři podnikli dlouhou cestu od Irkutska až k Tichému oceánu a navštívili mnoho míst, kam často přišli nejen jako první Čechoslováci, ale jako první cizinci vůbec.

Kniha je psána neobyčejně zajímavě a poutavě, čtenář v í najde poučení i zábavu. Autoři jsou stejně dobrými fotografy jako reportéry: ze 170 unikátních snímků, které výstižně dokumentují knjihu, je většina jejich dílem. (Založil/a: Alduin)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace