Originální název: Sophie's Choice

X-Egem (1994) 80-85395-51-7 476
Odeon (1988) 694
Odeon (1985) 694
Odeon (1984) 0-679-60101-5 694

„Jednoho rána na začátku jara jsem se probudil se vzpomínkou na dívku, kterou jsem kdysi znal, Sophii. Byl to velmi živý polosen, polozjevení a já si zčistajasna uvědomil, že právě její příběh musím vyprávět." Tyntýž den začal William Styron psát první kapitolu Sophiiny volby.

Rozsáhlý, mnohovrstevnatý román, který poprvé vyšel v roce 1979, začíná okamžikem, kdy se Stingo, mladý jižanský spisovatel, přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy však začne být téměř proti své vůli vtahován do citového dramatu, které se odehrává mezi jeho sousedy z penzionu, Nathanem a Sophií. Neurotický, přecitlivělý Žid Nathan se zjevně propadá stále hlouběji do zničující duševní choroby a krásná Polka Sophie, která prošla Osvětimí, je navždy poznamenaná prožitým utrpením. Zatímco Stingo sleduje, jak během jediného manhattanského léta a podzimu osudy Sophie a Nathana směřují ke svému nevyhnutelnému tragickému závěru, poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Prostřednictvím psychologické drobnokresby a precizní, široce epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o původ a projevy nacismu za druhé světové války, nebo o americké trauma a stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba tak zůstává i více než dvacet let po svém prvním vydání nejen románem s trvalou literární hodnotou, ale i textem, který jde až na dřeň v analýze banálního zla, jež se v mezních situacích tak rychle mění ve zlo radikální.

Introvert
  5. 2. 2015, 23:57
Mistrovské dílo. Autor nesmírně kultivovaným stylem psaní proniká do čtenářovy duše, aby jej přinutil vážně přemýšlet o člověku jako takovém. O kolektivní i osobní statečnosti a vině, o moci silnějšího, o nadřazenosti a krutosti. Nemilosrdně, až na dřeň.
Ač se kniha jmenuje Sophiina volba, tato událost samotná je čtenáři odhalena v samém závěru knihy. Je vyústěním, vygradováním příběhu, který Sophie Stingovi postupně odhaluje.
Je to velké dílo. Popisované pocity, emoce, vše jsem autorovi věřila.
Jeden z nejsilnějších příběhů, který se mi během mého života dostal do rukou. Pro mne jednoznačně literatura s velkým L.
s-reader
  30. 5. 2011, 8:49

Přiměla Sophiina volba alespoň několik lidí k hlubšímu zamyšlení nad tím, co se v Evropě na počátku čtyřicátých let odehrávalo, co se dělo v koncentračních táborech a co se dělo v mysli těch, kteří byli součástí nacistického režimu? Pokud ano, má kniha smysl i kdyby neměla sebemenší literární hodnotu. Sophiina volba ale má tu hodnotu má. Není to jednoduché, podrobné líčení hrůz, kterým byli vystaveni Židé a jiní příslušníci podrobených národů, je to velmi pečlivě a působivě vystavěný román, který více naznačuje než popisuje, který nechává obrovský prostor čtenářově fantazii a nevnucuje mu, co si má a co si nemá myslet. Přesto, že je mi dost protivné často opakované klišé začínajícího spisovatele, který se potýká se svou první knihou, ještě častěji opakované tápání v prvních sexuálních zkušenostech, musím uznat, že jako základ pro mnohem závažnější výpověď, to nejsou témata vůbec špatně zvolená. Nejsou jen půdou, na které vyrůstá Sophiin příběh, působí i jako odlehčení, které zabrání čtenářovu otupění, jěž by určitě nastalo, kdyby nás autor bez ustání bombardoval těžkým kalibrem. A hlavně působí jako kontrastní pozadí – problémy, které jedinec Stingo považuje za vážně v porovnání s Osvětimí. Problémy, které sužují americkou mládež, které je nutí chodit k psychoanalytikům v porovnání s Osvětimí.
Stingo, Styron si to dobře uvědomuje, pokouší se dokonce o jakousi synchronicitu (co jsem dělal v ten den, kdy Sophie vystupovala z vlaku v Osvětimi), ale obávám se, že pro Stinga, pro Američany, pro nás, je Osvětim natolik vzdálená, že si ji nedokážeme plně uvědomit. Přesto je to jeden z nejlepších pokusů o přiblížení (přiblížení se), jaký jsem kdy četl.
Peetuliska
  24. 2. 2014, 19:55
Příběh polské dívky, která ve svém životě řeší plno voleb, zda se zapojit do partyzánského odboje, jestli má poslat na smrt svého chlapečka či holčičku, zda má žít s tyranem, který je psychicky nemocný a bere drogy a v neposlední řadě, zda s ním má umřít. Sophie svůj příběh vypráví muži, který se nedávno přestěhoval a je jí za souseda. příběh založený na skutečné události. Jestli jste citlivější jako já, tak vás to neuvěřitelně chytne za srdce.
CarolineS
  5. 6. 2013, 18:42
Sophina volba - dozajista úžasná a silná kniha, o tom není sporu, ale na na některých výtkách mých komentujících předchůdců něco bude.
1) Děj je podle mého hrozně roztahaný a některé vsuvky (převážně ze Stingova milostného života) zbytečně odvádějí pozornost od hlavního tématu.
2) Bylo mi líto, že samotná volba zabírá jen jedinou stranu, když se právě podle tohoto momentu jmenuje celá kniha.
3) Hlavní hrdinové mi někdy lezli na nervy (kromě Stinga, ten byl úžasně "roztomilý"), ale to je spíš záležitost subjektivní. Samotná Sophie mě třeba hrozně štvala svou absolutní závislostí na Nathanovi.
I přes tyto drobné výtky knihu hodnotím velice pozitivně, takže kdo ji ještě nečetl, měl by to napravit;)
lensha95
  5. 12. 2013, 15:06
Kniha se mi nečetla dobře. Začala jsem číst v dubnu a skončila jsem ... v prosinci. Bavily mě pasáže z minulosti, tedy z Polska, z Osvětimi. Ale jak jsem se dostala na přítomnost, ne a ne se prokousat dál. Ale zařekla jsem se, že ji prostě dočtu. Když jsem ji letos začala, tak ji taky letos dočtu.
Váhám nad hodnocením, samotný příběh Sophie byl dobrý a zajímavý, mohl být více rozepsaný, především samotná Sophiina volba. Ale scény z Ameriky, především Stingův milostný život mi přišel trochu zbytečný.
Nestea
  30. 7. 2011, 23:42
po shlédnutí filmu, kdy jsem několik nocí nemohla spát jsem této knížce hodně dlouho odolávala, ale nakonec jsem si ji přečetla a byl to zážitek. Sice "hlavní volba" se odehrává pouze na jedné stránce, ale kniha stojí za přečtení. Určitě se každý člověk zamyslí nad životem.
Prcek1992
  14. 10. 2012, 16:59
Patrně jsem od Sophiiny volby čekala něco jiného, možná více scén z Osvětimi a méně sond do života Stinga. Ano, části věnované životu za války byly zajímavé, závěrečná volba dojímavá, nicméně úryvky ze života v Americe a Stingovo neustálé rozjímání nad vlastní sexuální nezkušeností mě opravdu nebavily. Sophie s Nathanem mě pak vyloženě rozčilovali, nechápu, jak s ním mohla vydržet, ale proti gustu... Celou knihu bych shrnula jako pozoruhodný pohled na válku, srovnání života jinde než na hlavních bojištích a ve vyhlazovacích táborech bylo přinejmenším zajímavé, ale prostě jsem se nedokázala do příběhu během čtení "zažrat".
Rames
  24. 11. 2012, 19:44
Toto dílo stojí za přečtení a to pozorné ! Máme práci? Máme co jíst? Máme kde bydlet? Máme zdravé děti?
Neberme to jako samozřejmost !
prkali
  3. 2. 2013, 9:54
Z téhle knihy mi nejvíce utkvěla ta volba - okamžik, kdy na rampě při selekci se Sophie musí rozhodnout, které ze svých dvou dětí si vybere - a zachrání mu život (aspoň zatím) a které "pošle" na smrt. Tuhle myšlenku, teda spíše její představu - kdybych to byla já (mám taky dvě děti) - držím od sebe koštětem s dlouhou násadou, ani se na ni nedívám - a přece se v okamžení se mnou zem začne houpat a tmí se mi před očima...
estrellita
  24. 7. 2011, 21:31
Jedna z mých nejoblíběnějších knih, kterou jsem četla několikrát. Když jsem se do čtení pustila poprvé, tak mi dal začátek poněkud zabrat...ale potom už to stálo za to. Je velmi zajímavě nepsaná, pro "nečtenáře" může být poněkud náročnější na čtení, ale mě si naprosto získala, vím, že se k ní budu vracet znovu a znovu. Donutí člověka opravdu zapřemýšlet...
Tyet
  14. 3. 2010, 18:34
strašlivá kniha, ale stojí za přečtení i za cenu mnoha bezesných nocí
marta-b
  30. 3. 2011, 11:14
Tak to jsem ráda, že jsem si přečetla hodnocení od CGY, protože mě knížka taky nudila a nakonec jsem jí nedočetla. Začátek byl neuvěřitelně nudný, celé mi to přišlo zbytečně zamotané a taky jsem neměla chuť čekat celých 712 stránek na to, jestli to za přečtení stojí nebo ne. Rovněž nehodnotím hvězdičkama, protože jsem nedočetla. Příběhy podobného typu čtu docela ráda, ale Sophiina volba zrkátka není podle mého gusta.
Potulný mnich
  28. 11. 2012, 11:03
Tahle kniha mě změnila....k lepšímu. Pořád jsem nadával na svět a teprve po přečtení téhle knihy,vím že jsem zbytečně vynakládal svoji energii na negativní myšlenky ( politika, práce, počasí ) a přitom se mám krásně. Musel jsem si to všechno uvědomit a srovnat v hlavě a jen se modlím,abych nemusel prožit příběh jako Sophie.
Nantong
  10. 4. 2013, 18:17
Sofiina volba - kniha, kterou jsem chtěla přečíst už na střední,ale dostala se k ní až několik dní po výšce...
Bylo to pro mě velmi zajímavé čtení. Čekala jsem od knihy holé vyprávění Sofiina života, ale líbilo se mi, jak autor její vyprávění zasadil do jejího současného života po válce.
Líbilo se mi, jak postupně odhalovala své vzpomínky.
Kniha má velmi silný příběh, obdivuju tu ženu,musela zažít tolik bolesti...rozhodnout se které z jejích dětí zemře, a nakonec přijít o obě...a pak se znovu vzchopit a žít...
Poté setkání s Nathanem - bylo zajímavé vidět jeho neustále kolísající nemoc, ale proč se musela Sofie potkat zrovna s ním? Cožpak si toho již nezažila dost...
A nakonec sympaťák Stingo, ten mě ke konci trochu zklamal, že se do Sofie nedokázal včas vcítit a povídal jí o vysněném životě na Jihu, aniž by si uvědomil co cítí ona.
G8
  7. 4. 2013, 14:07
Upřímně řečeno, na téma koncentračních táborů jsou tu daleko působivější věci, i když Sophiina volba ční i v tomto ohledu vysoko nad průměrem. Důvodem mého hodnocení je spíš skvěle napsaná postava Stinga, duo narušených Nathan a Sophie plus spousta drobností, které se Styronovi povedlo do příběhu vtěsnat. A abych neopomněl zřejmě nejlepší moment knihy - historka s Leslie Lapidusovou. Takže ne, kniha opravdu nemusí stát a končit na hlavním tématu. Ne, když máte takhle výborně napsané postavy.
LadysR2
  21. 11. 2012, 7:01
četl jsem jen jednou, ale bylo to tak působivé, že jsem dlouho potom nemohl sáhnout po další knize. Zpočátku těžký jazyk vypravěče jsem na doporučení vydržel a pak už jsem jen propadl příběhu.
Zvraty v ději vás udržují v pozoru. Nastínění poválečného života v Americe se prolíná se vzpomínkami Sophie na válečné hrůzy v Evropě.
A rozhodně bych nikdy nechtěl dostat životní otázku, jakou dostala Sophia v koncentačním táboře. Kdo četl ví, kdo nečetl, doporučuji přečíst.
Jeden z nejsilnějších příběhů, co jsem četl
Ajka13
  27. 4. 2012, 15:03
Když dojdu do půlky knihy a ještě pořád mě děj ani celá kniha nezaujaly, myslím že mám oprávněný důvod knihu odložit. Možná se k ní vrátim, příští rok ji mám jako povinnou četbu, ale do té doby...
Z toho co jsem přečetla, děj je strašně rozvleklý, dal by se shrnout do poloviční délky knihy. Autorův styl psaní se mi líbil, ale obsah ne. Jde spíš o pornografický román, který se témata války dotkne jen pár krát přes Sophii, která ale není (zatím?) moc sdílná. Jak říkám, třeba se k tomu časem vrátim.
Daniel_852
  22. 9. 2016, 16:25
Nevím jak tuhle úžasnou knihu pospat, ale asi začnu takhle - Pokud neradi u knih přemýšlíte, tak ji nečtěte. Jako kdyby se mi příběh odehrával před očima jako nejlepší film.
Hledající
  24. 6. 2011, 14:23
K této knize jsem se odhodlával dlouho, i když jsem věděl z doslechu i recenzí, že přečíst si ji stojí opravdu za to, ale protože jsem zas nechtěl číst "něco smutného o židech a koncentračních táborech", tak jsem váhal. Navíc jsem již měl několik filmů a knih s podobnou tematikou za sebou ( a dobrých). Ze začátku se mi to zdálo zdlouhavé, pak příběh začal mít spád, začaly se vykreslovat jednotlivé postavy, ale..jejich jednání bylo tak nějak očekávané, pak někdy pro mě nepochopitelné (nebo spíše neuvěřitelné), takže spíš než hlavní děj mě občas pobavily " vedlejší linie" jako třeba popis Stingových "sexuálních frustrací". Rozhodující pro mě však je, když si na jakoukoliv knihu a pak konkrétní pasáže vzpomenu v odstupu, a to skutečně nastalo i u Sofiiny volby, tak se mi musela dostat "nějak pod kůži", takže k původním 3 hvězdičkám přidávám 1/2 další. Asi mě budete pranýřovat, ale jinak fakt nemohu...
S.SALVADOR
  11. 3. 2014, 14:40
Přečetl jsem Laskavé bohyně s občasnými přestávkami kvůli až moc silnému příběhu, to jsem ale netušil, že Sophiina volba silou svého příběhu vše předčí. Nečetl jsem nikdy takový román a autorovi za to patří velký dík. Neuvěřitelně silné..ještě teď, když píšu komentář, mám prapodivný pocit z celého příběhu..nevím..hodnocení nechám na ostatních.
calamity-jane
  10. 12. 2013, 12:06
nějak mi nesedl styl psaní, nemohla jsem se do toho pořád zabrat a tak jsem to vzdala a nedočetla, a to jsem se o to nepokoušela poprvé. Tuhle knížku asi nikdy nedám
Buřinka
  26. 7. 2016, 12:08
Tato kniha mě velice silně zasáhla v 16. letech. Už tenkrát jsem přemýšlela - kdyby mi někdo dal vybrat - zda přežije syn nebo dcera - že to rozhodnutí o bytí či nebytí mám v rukách jen já - už jen ta myšlenka je sama o sobě hrozná. Měla jsem období, kdy jsem tuto součást dějin v knihách vyhledávala a paradoxně čím jsem starší, tím ho vyhledávám méně. Mnohokrát jsem si říkala, že se podívám na filmové zpracování s Meryl Streepovou, ale zatím pokaždé jsem couvla. Mistrovsky zpracované vážné téma - k zamyšlení a pro všechny...
Rominka
  14. 7. 2015, 21:16
Po celou dobu, co jsem knihu četla, jsem se snažila odhadnout, co že vlastně bude ta "Sophiina volba". Ano, přiznávám doposud jsem neměla nejmenší tušení, o co jde (ale právě proto jsem se rozhodla knihu přečíst). Když jsem pak došla k samotné pasáži rozhodování, vyhrkly mi slzy do očí...tohle jsem opravdu nečekala...a způsob jakým je to v knize popsané...Podle mě má kniha jedinou vadu, přesto dost podstatnou a to, že je skutečně zbytečně přehuštěná. Výborné zvládnutí prolévání několika časových rovin, ve kterých se čtenář bez problémů orientuje, naprosto kazí nadbytečné informace o nedůležitých postavách či popisech krajin. Je to velká škoda, protože být kniha bez těchto pasáží, 50 odstínů šedi by si ani v dnešní době neškrtlo.
Blueberry
  26. 9. 2010, 20:50
Na několik hluboce dojemných okamžiků ze Sophiiny volby nikdy nezapomenu... Trochu lituju faktu, že se mi podařilo dříve shlédnout film, než přelouskat knihu, ale nakonec mi to stejně moc nepřekáželo. Styron je spisovatel na úplně jiné úrovni, než ostatní pisálci, kteří se mi dostali do rukou, a tak se pro mě jeho Sophiina volba stala něčím víc, něčím, co ve mě nezanechá jen povrchní dojem, ale co se vsákne hlouběji a jen tak se s časem nerozplyne...
23.44
  24. 12. 2011, 14:18
Náročné čtení, dlouho mi trvalo, než jsem se prokousala k podstatě věci. Četla jsem to 2x, podruhé jsem některé pasáže záměrně vynechala, je to příliš hluboké a bolestné. Hlavní myšlenka se mi roky vrací svou zoufalostí a neřešitelností.
MsAndy
  18. 5. 2016, 14:14
Jedna z nejsilnějších knížek, které jsem četla ohledně holocaustu. Začátek mě velmi nudil a chtělo se mi knihu odložit, ale nakonec jsem se rozhodla ji dočíst. A vyplatilo se! Tak výraznou pointu jsem v závěru vůbec nečekala, vzbudila ve mně tolik emocí, jako již dlouho žádná knížka. Určitě doporučuji k přečtení.
-Nikola-
  25. 4. 2013, 20:51
Wow! Co říct? Na každé stránce jsem kulila oči. A jaký že to mám dojem z knihy? Tak to vůbec netuším. Přišlo mi to neuvěřitelné spojit do svazku přátelského tak normálního a všedního člověka (Stinga) s tak "nenormální" nevšední pozoruhodnou dvojicí (Nathan a Sophie) a přesto to šlo. Řešení Stingova panictví a Sophiiny minulosti u mě balancoval na hraně kontrastu a nevhodnosti, ale když jsem se zamyslela...jako že jsem nad touhle knihou dumala hodně...my taky řešíme každý den "blbosti" a přitom se všude kolem nás dělají vážná rozhodnutí.
Je těžké nějak shrnout tuto knihu, ale jsem rozhodně ráda, že mi zkřížila cestu :)
Izzy
  25. 8. 2010, 17:41
Výborná kniha. Rozhodně doporučuji přečíst. Je tlustá, ale stránky ubíhají jedna za druhou. Dějové roviny se navzájem proplétají a autor si stále nechává nějaká ukrytá tajemství pro další stránky a tak udržuje čtenáře v napětí a v očekávání. Občas se vám může zdát, že některé pasáže jsou méně zajímavé, ale jako celek to pak stojí za to. Zvláštní je kombinace erotické stránky knihy a válečné stránky s hrůznými vzpomínkami na válku, které se zdají být opravdu věrohodné. Skvěle je zpracována psychika hlavních postav, především Sophie a Nathana, Styron nám ji umí perfektně popsat a ukázat, takže máme pocit, že ty dva známe a dokážeme je alespon v rámci možností pochypit v jejich činech až do toho posledního...sebevraždy. Ale i sledování Stinga a jeho myšlenek je zajímavé. On nám příběh postupně vypravuje, stále více odhaluje tajemství Sophie i na Nathana a v neposledním případě zasahuje do děje a vytváří si s oběma určitý vztah. Prostě úžasné:)
Artep524
  9. 5. 2015, 21:04
Nejvíce mě bavily kapitoly, kdy se Sophie ve svých vyprávěních, vrací zpět do své minulosti a pasáže, ve kterých figurují Sophie s, pro mě naprosto fascinující postavou, Nathanem. Asi jako většina jsem o knize přemýšlela ještě nějakou dobu po jejím přečtení a také o událostech, ke kterým ve světě tehdy docházelo.
cikyt
  7. 7. 2012, 12:46
Přiznávám, že je hodně těžké se touhle knihou prokousat, ale myslím, že většina lidí si na konci musí říct, že to za to stálo. To jak je nám příběh hlavní hrdinky předkládán po částech má svoje určité kouzlo.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:55
Tato kniha se pěkně čte. Je sice tlustá, ale to proto, že to jsou víceméně tři příběhy prolnuty v jeden. Stingův (Styronův) život, Sophiin a Nathanův společný a život Sophiin před koncetrákem a v něm. Téměř nic tam není zbytečné, vše napomáhá k pochopení těch postav. Navíc se to tak pěkně střídá, že to zaujme víc, než kdyby to byl souvislý děj. Navíc se stále dovídáme něco o Sophii. Proč dělala věci, co dělala. Proč je taková, jaká je. Stejně tak se ale dozvídáme i o Stingovi a o Nathanovi. Další dobrá věc je ta, že je to vše pravda a že se dozvíte hodně i o spisovateli a i o té době v Americe.

Určitě tuto knihu můžu doporučit. Jediné, co mě zklamalo bylo to, že tam nebylo víc o životě Sophie v koncentráku. Téměř nic, protože o tom nedokázala a nechtěla mluvit. To mě právě zajíalo, co se tam dělo z pohledu oběti, ale to si třeba přečtu v jiné knížce. A na tu volbu, kterou je tat okniha známá, no na tu si počkáte a nakonec je tam na půl straně.
Tamaruška
  6. 2. 2015, 20:28
Úžasná knížka, kterou jsem četla jen proto, že byla v povinné četbě a nakonec jsem ráda :) i když jsem očekávala, že tam bude více děje z Osvětimi, ve výsledku je asi dobře, že tam toho bylo tolik, kolik bylo. Člověk se z těch hrůz, co se tam odehrávaly, musí vždycky chvíli vzpamatovávat. Po vtažení do děje a přečtení celé knihy si zkrátka každý člověk musí začít vážit života...
cisty
  27. 10. 2013, 21:26
Knihu jsem četla již několikrát. A pokaždé si v ní najdu něco nového. Je to dílo, které vás vtáhne do děje. Při čtení části, v níž je popsáno, v čem spočívá Sophiina volba, mne vždy mrazí.
yanniss
  29. 9. 2012, 23:03
Do přečtení knihy mi sice trvá ještě asi 100 stránek, ale už teď ji mohu hodnotit. Z knihy mám rozporuplné pocity. Když Sophie vypráví o svém životě v koncentráku, tak se knížka čte jedním dechem. Když tam pak ale autor začne vyprávět o sobě a nebo stále a dokola řeší Nathana, tak mě kniha nudí. Kdyby kniha byla na 200 stránek a byla by opravdu jenom o Sophiině volbě, bylo by to asi lepší.
Taychi
  31. 8. 2013, 23:03
Dlouho jsem si říkala, že to není tak... výjimečné, jak mi to všichni vykreslovali. Na konci jsem však jen tupě zírala do zdi. O tématiku Druhé světové války se zajímám, proto mě možná nemrazily některé scény v knize, ale to jí neubralo na kvalitě. Knihu mám v plánu určitě číst znovu.
ScheRas
  26. 6. 2013, 21:19
Kdyby místní systém psaní komentářů umožňoval vkládání příspěvků kratších než 100 znaků, stačilo by mi napsat jediné slovo - VYNIKAJÍCÍ. Román je úžasný po všech stránkách, a že jich není málo. Kniha má obrovskou historickou hodnotu, snad každého donutí zamyslet se, jestli je opravdu možné, aby lidské bytost druhé lidské bytosti něco takového opravdu činila. Zároveň úžasně líčí psychologii lidí, kteří přežili koncentrační tábory a válku, jejich paranoi, vypořádávání se s hrůzami, které zažili, jejich nepředvídatelné chování i jejich návrat do "normálního" života. Myslím si, že nebudu uplně vedle, když budu hovořit také o filosofické stránce knihy, protože Sophiino jednání velice nahlodává systém etiky a dává jí nové náměty na přemýšlení. Samozřejmě nelze pominout také milostnou zápletku, opravdu zajímavé postavy, dobře promyšlený rámec a tak trochu snové prostředí, které William Styron dokázal vytvořit a které je opravdu unikátní a do knihy perfektně sedí. Už raději nebudu nic víc říkat, prostě si to všichni přečtěte!
(98%)
Andulka
  4. 5. 2011, 18:45
Jedna z nejlepsich knih, co jsem kdy cetla. Asi uz jen proto, ze mam slabost pro valecne knihy, ale Styronova Sofiina volba je vazne vyborna! vyborna! :)
koki.veru
  10. 7. 2014, 11:11
Nádherný román o polské dívce, která přežila Osvětim a musela se mnohokrát rozhodnout. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo neustále přeskakování v čase.... Jinak ale nádherný příběh založený na skutečné události...
Týna13
  9. 1. 2013, 22:24
Velmi zvláštní kniha. Na jedné straně úžasný příběh Sophie, utrpení které prožívala v koncentračním táboře a pak to neskutečně těžké rozhodnutí, ze kterého se vám chce brečet. Na straně druhé nudné a někdy až neskutečně otravné popisy ze Stingova sexuálního života, které mi někdy přišly až nechutné a naprosto zbytečné. Každopádně dávám 4 hvězdičky, protože i tak ve mě kniha zanechala velký dojem.
Kaci.chan
  6. 10. 2011, 17:55
Nejspíš největší knižní zklamání v mém životě. Všichni o ní mluvili jako o knize století, ale odpusťte mi to všichni věrní a nejspíš moudřejší než jsem já, pro mě je Sofiina volba velmi dobře napsaný pornografický román s lehounkou vzpomínkou na druhou světovou.
marmeli
  12. 12. 2010, 19:39
V tu chvíli, co jsem Sophiinu volbu dočetla, jsem tu knihu nenáviděla. A to vážně. Vysála ze mě všechnu energii a já chodila jako tělo bez duše. Ale po týdnu, kdy jsem ji zase nabrala zpátky, se mi vyjasnila mysl. Najednou mi došlo, že je to umělecké dílo. Styron má opravdu velmi specifický styl psaní, který vás nutí nepřeskočit ani jednu větu (a to jsou někdy na půl stránky...). Nesmíte vynechat jedninou stranu, musíte celý obsah knihy vnímat. Proč? Protože vše má na sebe později návaznost. Myšlenka, která je zmíněna ze začátku, se později rozvine. Je to jednoduše dílo, které stojí za to si přečíst, ale potřebujete na to absolutní klid.
Stirecka
  12. 4. 2010, 16:55
Ja bych ji nenazvala straslivou... Ano, vzpominky Sophie straslive jsou, ale kniha je jina nez bezne vzpominkove knihy na valku. Kniha se odehrava ve dvou (kdyz vezmeme v potaz, ze to Stingo vypravi o par let pozdeji tak ve trech) casovych liniich. Prvni casova linie je povalecny zivot v New Yorku, nezkuseny Stingo se svymi trivialnimi problemy, poznamenana Sophie a sileny Nathan. Druha casova linie-z valky-je zajimava v tom, ze je vklinena mezi dej v New Yorku...Pri nejake prilezitosti se Stingvi kratce zmini a ctenar musi davat pozor, jelikoz vzpominky nejsou chronologicke. Rozhodne nedoporucuji preskakovat, jelikoz to nejzasadnejsi se zpravidla odehraje na peti radcich. Chce to precist na jeden zatah. Po precteni se vam pravdepodobne nebude libit filmova verze...
basa_Pitrs
  12. 12. 2015, 11:48
Román je bezpochyby mistrovský, autor rozhodně nesepisoval jen tak ledabyle výplody své fantazie, ale podklady pro tuto knihu jistě pečlivě sesbíral. Samotná četba však byla poměrně složitá, jelikož styl psaní je značně komplikovaný (souvětí dlohá na půl stránky, spousta závorek, pomlček, vložených vět, atd.), což knihu značně ,,zpomaluje". Hodnocení tak musím, chtě-nechtě, trochu snížit. Co se týče příběhu, tak nejpřitažlivější částí byly bezpochyby Sophiiny vzpomínky na Polsko a na válku. Stingovy mládenecké problémy s nenaplněnou sexuální touhou si mohl vypravěč klidně nechat pro sebe (zde se přikláním k názoru lensha95). Postavy v pořádku, každá z nich je tak trochu cvok, což knížce nikdy neuškodí :-)
Sandalkar
  13. 12. 2013, 23:23
Jeden z mála filmů, kdy se mi více líbilo filmové než knižní zpracování. Dlouhé popisné pasáže o milostném (ne)životu Stinga mě opravdu ubíjely. Naopak historické pasáže byly zajímavé a dokázaly člověka přesunout do nehezkých válečných dob... jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ale asi už nikdy více...
John L. Flow
  20. 6. 2010, 17:19
Kniha knih. Kniha mého srdce. Cokoliv. Jednim slovem nepopsatelná. Nejhorší co je, jsou ty ukázky v čítánkách, kde vám vykváknou celou a závěrečnou "pointu" knihy. V uvozovkách mám slovo pointa, protože si myslím, že kniha je naprosto o něčem jiném než o té jediné Soophiině volbě. Duševní obraz Sophie, Nathana a jejich vztahu. Chtíč, finance, rodina a přátelé mladého spisovatele. A až nakonec, v pozadí, hrůzné vzpomínky na válku. Vzpomínky, které ucelují knihu a tvoří poslední hřebíček dokonalosti.

---------------------

Trošku se pokusím reagovat na předešlé, řekněme negativní, komentáře. To že jste to vzdali zrovna v polovině je škoda, protože druhá polovina je zásadní. Sám jsem byl pokaždé, když jsem knihu četl znuděn. Věřte však, že je to úmysl. Styron vás hladí a připravuje půdu, hlazení vás už nudí a chcete ho poslat do háje, v tom vám ale začne tlouct hřebíky kladivem do hlavy. Asi takové přirovnání se hodí na moje pocity ze zvratu v příběhu.
Domenica
  8. 10. 2011, 13:44
Líbila se mi pasáž ze Sophiina života před tím, než potkala Nathana. Děj odehrávající se v Americe mě doslova nudil.
pupini
  19. 7. 2011, 21:49
Od téhle knihy jsem čekala něco úplně jiného, než co se z ní nakonec vyklubalo. I tak se mi ale hrozně líbila. Čtenáři nakonci zůstane v hlavě spoustu nezodpovězenýh otázek: proč se Sophie rozhodla tak jak se rozhodla? Jak to dopadlo s Janem? atd.
Kordulka
  31. 1. 2016, 20:32
Velmi silná kniha o životě za války v Polsku o antisemitismu. O ženě, která si po válce vyčítá, že přežila a o tom, jak to ji i jejího milence stravuje . O tom, jaký prožívá strach o své děti, o tom, jak se snaží přežít v koncentračním táboře a za každou cenu svým dětem pomoct. O děsech války, které nekončí ani po válce.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 22:51
Nějakou dobu jsem přemýšlela, kolik dát hvězdiček, nakonec jsme dala plný počet, protože bych se musela stydět. Od Sophiiny volby jsem se nemohla odtrhnout. Knihu jsme již dřív četla, ale moc jsme jí nevnímala, jsem ráda, za to, že jsem si jí přečetla znovu a s takovou dychtivostí. Bavilo mě to, byla jsem doslova zažraná do děje a hltala jsem skoro každé slovo. Je pravda, že spisovatel je rád výřečný a popisný a tak jsem něco přeskočila, ale na knize to nic špatného nedělá. Úžasná kniha!
HDosoudilová
  17. 9. 2015, 15:14
Další silná kniha tohoto tématu. nicméně tak polovinu knihy bych klidně vypustila, některé pasáže byly celkem zbytečné a nudné. Jádro knihy bylo ovšem velmi fascinující a byť jsem věděla do čeho se pouštím (a dlouho jsem hledala odvahu po této knize sáhnout), dost mě to vzalo. Vlastně ani nedokážu popsat svůj postoj k Sophii.