Íránský poutník

Originální název: Íránský poutník
Poprvé vydáno celosvětově: 1946

Družstevní práce - 1946

Družstevní práce (1946) 500

Tato kniha není běžným cestopisem, vylíčením autorových zážitků a dojmů z cesty po Íránu (Persii); je jím ovšem také, a velmi zábavným i poučným, daleko více však je obrazem duše íránského člověka, hledáním podstaty a smyslu východního života.
Znaje dnešní Írán a dnešní Íránce z osobního styku, ovládaje jazyk a všechny prameny, vyzbrojen čtyřicetiletým studiem íránských básníků, myslitelů a umělců, autor nám ukazuje Írán současný, vystavený moderním proudům a převratům, i Írán věčný, jak žije svými velkými díly a mistry. Pozoruje a naslouchá s láskou, ale kriticky, své soudy dokládá slovy živých osob nebo výroky velkých osobností. Poznáváme íránskou rodinu, život soukromý i veřejný, krajinu, islámskou mystiku, perskou literaturu a umění. Své kapitoly prokládá autor znamenitými překlady moderní perské prosy. Knihu uzavírá kapitola Mezi svými v Íránu, o Češích, budujících v Íránu cukrovary, železnice a elektrárny a spoluvytvářejících tak Írán moderní, Írán zítřka. (Založil/a: Jan.S.Harold)

Jan Rypka Jan Rypka
*28.05.1886 - †29.12.1968