Tajemství mluvícího jaguára

Tajemství mluvícího jaguára Originální název: Secrets of the talking jaguar

Argo - 2001
ISBN: 80-7203-358-1

Argo (2001) 80-7203-358-1 318 Přeložil Jan Valeška

Svědectví o životě v mayské indiánské vesnici v Guatemale v 70. a 80. letech 20. století. Autor knihy je po matce indián, proto má k indiánskému životu a kultuře velice blízko. Od počátku 70. let 20. stol. žil dlouhou dobu v Guatemale, v městečku mayského kmene Tzutuhilů. Stal se zde šamanem i náčelníkem. Kniha je tak zajímavým svědectvím o životě a zvycích v indiánské vesnici a umožňuje i nahlédnutí do šamanských praktik a tajemství. (Založil/a: Alduin)

Alduin
  16. 10. 2014, 14:20
Kniha je výjimečná. Už jen z hlediska, že je to svědectví jednoho z mála mayských přeživších masakrů a násilné modernizace kapitalistických společností z USA. Martín Prechtel sepsal svůj obdivuhodný příběh to docela tenké knížky, která je ale o to cennější. Vyděděnec společnosti, do které stejně nepatřil, se rozhodl najít svůj osud. Se štětcem a barvami po své matce se vydal na dobrodružnou cestou, na jejíž konci nechtěl najít nic menšího, než sám sebe a společnost, které by mohl říkat rodina. Nakonec ji našel. Už dlouhou dobu ho přivolával slavný mayský šaman Nicolas Chiviliu Tacaxoy, který potřeboval učedníka, jenž převezme těžké břemeno nést staré pravdy starobylého národa. Martín Prechtel zde objevil ráj na zemi, ze kterého nakonec musel utéct z důvodu nemilostrdného stroje, kterým je moderní nepospolitá a závistivá společnost. I v ráji si ho našel. Nezapomněl ovšem na poselství slavného velkého šamana a stal se z něj vyhledávaný medicinman, který vydal mnoho knih a uskutečnil mnoho cenných přednášek na amerických univerzitách. Byla to jednoduše domorodá duše v džungli moderních sítí civilizace, která již degenerovala natolik, že zapoměla, odkud pochází a co je jejím cílem.