Malý velký muž

Originální název: Little Big Man

BB art - 2008
ISBN: 80-7257-635-6

BB art (2008) 80-7257-635-6 462

Jacku Crabbovi je právě okolo sto dvaceti let, když začíná jistému reportérovi vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Poté se vrátil zpátky mezi bílé a stal se pistolníkem a obchodníkem. Později se oženil s Indiánkou. Když byl kmen, mezi jehož členy žil, vyvražděn, nechal se najmout jako stopař armády, kterou vedl úhlavní nepřítel Indiánů - generál George Armstrong Custer... (Založil/a: e-lišáček)

Thomas Berger Thomas Berger
*20.07.1924 - †13.07.2014

Rames
  17. 9. 2014, 15:09
Tato kniha nastartovala můj zájem o indiány a dobrodružné knihy, četla jsem to před mnoha a mnoha lety ale dodnes si pamatuju syrovost se kterou autor pracoval, nesnažil se zromantizovat životy indiánů ani přistěhovalců. Věřila jsem každému slovu.
Všivák
  21. 1. 2012, 8:07
Poutavě napsaná kniha, která určitě potěší všechny příznivce divokého západu. Jack Crabb se s trochhou nadsázky dá přirovnat k Forrestu Gumpovi divokého západu. Kniha nabízí mnoho kontrastů. Humorné situace střídají velké ztráty atd..
RockWagram
  21. 6. 2013, 22:18
Přivnání Malého Velkého Muže k Forrestu Gumpovi už jsem slyšel. Svým způsobem by se dalo říct, že je to místy vyprávění takového Forresta z 19. století. Já v tom ale cítím víc. S počtem stran se zvětšuje i pouto k Jacku Crabbovi. Jsem za polovinou, ale už teď vím, že postavy jako Stará Stanová kůže, Malý Velký Muž a další, si v paměti udržím roky. Rozdíly mezi životem bílých a Lidských bytostí jsou velké. Nejradši ale stejně čtu stránky, na kterých Jack popisuje svůj život s Čejeny. ,,Z deště člověk nemá onemocnět. Ten patři k přírodě. Znamenalo to, že nežiju správně.'' Místy k zamyšlení, místy velice poučné a často i neobvykle humorné. Dnes je dobře zemřít. :-)
Bookworm
  26. 9. 2012, 20:47

Jeden z nejlepších románů věnujících se tématu Divokého západu. Je zde porušena často užívaná polarita "zlý běloch a hodný Indián," obě strany jsou viděny se svými nedokonalostmi i výhodami. Myšlenka , která nám z románu vystává je prostá pravda, že právě kvůli těmto odlišnostem se stalo harmonické soužití původních Indiánů s přicházejícími bělochy takřka nemožné, jejich životní filosofie a priority se příliš diametrálně odlišovaly, než aby je bylo možné sladit.
Toto faktum je krásně vpraveno do postavy Jacka Crabba, který ač s Indiány žil, Indiánem nikdy být nemohl, byť jejich uvažování a jednání plně chápal plně sžít se s ním jako běloch nedokázal…
rady.kros
  7. 10. 2011, 16:55
Skvělé napsaná kniha. Čte se pohodlně a plynule a těžko se mi od ní večer odcházelo. Dokonce je v ní i skvělý, přirozený humor, který mne mile překvapil. Kniha určitě stojí za strávený čas.