Případ Neruda

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Host - 2014
ISBN: 978-80-7491-035-7

Host (2014) 978-80-7491-035-7 400

Romány Roberta Ampuera v hlavní roli se soukromým detektivem Cayetanem Brulém se staly světovou senzací.

Pablo Neruda se z Paříže, kde působil na postu chilského velvyslance, vrací kvůli nemoci zpět do Chile. Jeho život byl plný úspěchů, ale nyní mu zbývá vyřešit jednu důležitou věc. Nejistota ho trýzní tím více, čím silněji cítí blížící se konec. V zimě roku 1973 pozná mladého Kubánce jménem Cayetano Brulé a přesvědčí ho, aby se ujal pátrání, které už navždy změní Cayetanův život.

V honbě za pravdou podnikne Cayetano malou cestu kolem světa: navštíví Mexiko, Castrovu Kubu, Bolívii i nebezpečný, za zdí skrytý východní Berlín. Během doby, kdy se potýká s nástrahami svého nového poslání soukromého detektiva, se nad Chile stahují mračna vojenského převratu.

Děj knihy obsáhne řadu zemí, kultur a politických idejí. Ampuerův politický thriller, odehrávající se během bouřlivého konce jedné éry, je nejen romantickým, barvitým příběhem s akční zápletkou, ale i neotřelým pohledem na život velikána světové literatury Pabla Nerudy. (Založil/a: Pihtipudas)

Roberto Ampuero Roberto Ampuero
*20.02.1953

Domovoj
  15. 11. 2014, 15:18
Zvláštní, ale zajímavá kniha. Jedná se (spíše než o detektivku) o román popisující poslední dny života chilského básníka a nositele Nobelovy ceny za literaturu Pabla Nerudy. Odehrává se na pozadí pohnuté historie jihoamerického státu Chile, kterou nám hodně přibližuje. Život samotného Nerudy je podle mě trochu kontroverzní, jak jeho politická (komunistická) angažovanost, tak jeho milostný život. Nicméně mi to ale nezabránilo s ním hlavně v závěru knihy soucítit.
dadlinka
  3. 2. 2015, 20:00
Vzhledem k tomu, že se jedná o latinskoamerickou literaturu, která je ne pro každého čtivá a čitelná, musím knihu hodnotit velmi kladně. Je zajímavá, dojemná, místy lehce napínavá. Myslím, že od tohoto autora bylo zatím přeloženo pouze toto dílo, i když detektiv Cayetano Brulé je hrdinou více jeho knih. Je to škoda, ale třeba se dočkáme dalších překladů.....