Eseje o mechanice

Originální název: Eseje o mechanice

Bor - 2009
ISBN: 978-80-7372-455-9

Bor (2009) 978-80-7372-455-9 272

Kniha je souborem inspirativních úvah o aplikované mechanice a jejím historickém vývoji. Autor v ní také podává řešení neobvyklých úloh z teorie i praxe a upozorňuje na jejich možná úskalí. Pojednává i o metodických otázkách a o postavení oboru v soustavě učebních plánů vysokých škol. Kniha se tak stává netradičním doplňkem monografií a vysokoškolských učebnic a je určena studentům fyziky a mechaniky, jakož i učitelům těchto předmětů, a také inženýrům strojního a stavebního zaměření. Podává pomocnou ruku především těm, kteří cítí, že jim dosavadní studium mechaniky z nějakých důvodů nedalo takové vzdělání, po jakém toužili. Snad to bylo tím, že je učitelé nedokázali pro daný předmět nadchnout, protože jej neuměli proměnit v dobrodružství nikdy nekončícího poznávání světa, do něhož jsme se narodili. Jak pravdivá se v této souvislosti jeví slova Alberta Einsteina, že „velké a četné jsou katedry, ale málo je velkých učitelů“. (Založil/a: vladislaus)

Cyril Höschl Cyril Höschl
*06.04.1925