Napoleonův granátník

Originální název: Les Cahiers capitaine Coignet

Elka Press - 2014
ISBN: 978-80-87057-18-6

Elka Press (2014) 978-80-87057-18-6 360

Jean-Roch Coignet byl příslušník 1. pluku gardových pěších granátníků Napoleonovy císařské gardy, elity armády, a později i příslušník malého císařského štábu. Jeho první bitvou bylo italské Montebello 9. června 1800 a hned o pět dní později bojoval u Marenga. Bojoval ve všech velkých bitvách Císařství až po abdikací císaře ve Fontainebleau. Přidal se k císaři roku 1815 znovu, vytrval s ním až k Waterloo, a vojenskou kariéru uzavřel soubojem s jedním z těch, co Napoleona špinili… Po Napoleonově pádu byl poslán do výslužby, jako mnoho jiných měl existenční potíže, které vyřešil sňatkem s dobře situovanou vdovou z Auxerre, a svoje paměti psal na naléhání zákazníků obchodu své choti, zejména obchodních cestujících, jimž prodával opisy po pěti francích… Zemřel devětaosmdesátiletý roku 1865, jeho sešity vyšly prvně roku 1883 a vzbudily senzaci hlavně tím, že představovaly skvělý pramen o životě obyčejných vojáků i nižších důstojníků Grande Armée. Dodnes jsou to jedny z nejvydávanějších a nejproslulejší pamětí na napoleonské války. (Založil/a: janeicka)

Badger
  5. 6. 2015, 21:08
Kapitán Coignet,popisuje některé operace až příliš stručně,ale když vezmeme kdy se učil číst a psát-také v kolika svoje paměti psát vůbec začal.
Tak mu to musíme všichni prominout,já osobně milerád.Naopak mě velmi potěšilo popisování přímích aktuálních zážitků co se na bojištích děli viz "granátník co si usek šavlí nohu" apod. To mě přímo vtahovalo do děje a já byl rád,že čtu zase něco z jiného pohledu.