Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jutsko 1916

87%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jutsko 1916

Podtitul: Největší námořní bitva Velké války


Originální název: Jutsko 1916
Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Nejnovější vydání:
Akcent - 2014
ISBN: 978-80-7497-031-3
Počet stránek: 432
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Akcent (2014) 978-80-7497-031-3 432

Dvoudenní střetnutí v severovýchodním prostoru Severního moře, kterému Britové říkají bitva u Jutska a Němci bitva u Skagerraku, se odehrálo v posledních květnových dnech roku 1916 a stalo se až do bojů v Tichomoří v letech 2. světové války největším střetem hladinových válečných lodí všech dob. Strategickým cílem německé strany bylo oslabit Royal Navy natolik, že by se síly obou stran vyrovnaly, císařské Německo by pak mělo šanci ovládnout Severní moře, pronikat do Atlantiku
a vážně ohrožovat anglické břehy. K vlastní bitvě však došlo, aniž si to německá strana přála. Strategický záměr se jí naplnit nepodařilo, i když takticky lze boj pokládat za německé vítězství. Jutsko/Skagerrak je epickým příběhem o střetu Home Fleet s Hochseeflotte plným nečekaných zvratů, o souboji dvou velkých admirálů Scheera a Jellicoea, který ožívá prostřednictvím mnoha vzpomínek těch, co největší námořní střet 1. světové války zažili. Je to drama plné statečnosti, obětavosti, utrpení a odhodlání zvítězit. (Založil/a: Kůstka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Gallienus
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 12. 2016, 19:34
Jutsko 1916 je střetem námořní supervelmoci s kontinentálním protivníkem, jehož válečnická tradice je spjata spíše s armádou, nežli námořnictvem. Na knize se mi velmi líbilo čerpání z oficiální německé historie a velkého množství vzpomínek obou stran. Je to vlastně poprvé při popisu této bitvy, kdy jsem měl možnost takto na střet nazírat. Obvykle o vzpomínky účastníků moc nestojím a dávám přednost suchým faktům, zde se mi to však líbilo a kvitoval jsem to. Kniha je tak nesmírně čtivá. Určitě bych mohl jmenovat další klady, ale musím upozornit i na věci, které se mi nelíbili a nebylo jich málo.
Asi nejvíc co mě zarazilo, bylo velké množství technických chyb v textu. Nejsem velký znalec, vím však, že velké německé lodě v bitvě mají pouze dva typy děl hl. ráže tj. 305 a 280mm, to autor také zmíní během hodnocení bitvy. Nicméně, když čtenáře seznamuje s jednotlivými loděmi, nechá SMS Grosser Kurfürst a její sestry vyzbrojit děly ráže 350mm. Během nájezdu na Lowestoft a Yarmouth v kapitole samotné jasně napíše, že svazu bitevních křižníků velel Friedrich Boedicker, protože Franz von Hipper byl nemocný. V medailonu SMS Lützow však je napsáno, že tato loď byla Hipperovou vlajkovou lodí během zmíněného nájezdu..., a tak bych mohl bohužel pokračovat. Tyto chyby mě velmi mrzeli, nicméně ta nejhorší přijde na konci v závěrečném hodnocení, zde p. Kovařík vyjádří ztráty obou stran v brt, což vzhledem, že se jedná o válečné lodě je dost velká chyba.
Nicméně nelituji přečtení ani koupi knihy, jen mě tyto chyby vzhledem k autorovým pracím velmi mrzí.