Podivné město

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Jota - 2014
ISBN: 978-80-7462-565-7

Jota (2014) 978-80-7462-565-7 432

Deset podivných dětí prchá před armádou obludných monster.

A pomoci jim může jen jediný člověk – jenže ten je uvězněn v těle ptáka.

Mimořádná pouť, která začala v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, pokračuje. Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli na cestu do Londýna, podivného hlavního města celého světa. Doufají, že zde naleznou lék pro svou milovanou ředitelku, slečnu Peregrinovou. Jenže ve městě ničeném válkou číhají nečekaná překvapení na každém rohu. A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.

Sirotčinec slečny Peregrinové vtáhne čtenáře do imaginárního světa telepatie a časových smyček, cirkusových triků a vlkodlaků – do světa obydleného „podivnými“ dospělými, vrahounskými stvůrami a bizarními druhy zázračných zvířat. Stejně jako v prvním díle v sobě i druhá část Podivných dětí spojuje napínavou fikci s dosud nepublikovanými dobovými fotografiemi a nabízí tak jedinečný čtenářský zážitek. (Založil/a: Mara)

Ransom Riggs Ransom Riggs
*03.02.1979

Magyana
  25. 8. 2016, 22:15
Druhá kniha série je ke své škodě o dost akčnější než jednička. Bombardování Londýna, útěky před monstry, nové smyčky, noví podivní, dějové zvraty - to všechno je možná až příliš. Jednička byla mnohem poetičtější...
Opět chválím použití fotografií a žasnu, jak je autor dokázal vpasovat do děje.
Romanka
  19. 5. 2015, 8:03
Oproti prvnímu dílu docela zklamání, první díl mne přišel fantastický, a tak jsem měla i od druhého velká očekávání, ale bohužel. Místy až moc překombinované, násilně našroubovaný příběh na fotografie, prostě za každou cenu ty fotografie použít (a jak vidím nejsem v tomto názoru sama). No každopádně osudy dětí mne zajímají takže si na další díl počkám, ale bez očekávání nějakého velkého čtenářského zážitku, spíš ze zvědavosti. Možná kdybych byla mladší ocenila bych toto dílo více.
Tereeeza
  22. 5. 2015, 12:11
Rozhoduji se, jak hodnotit, musím dát tři, ale hodně dobré tři, hvězdy :)
Tak jak se mi první díl líbil, mě druhý trochu zklamal, ale myslím si, že je to i klasickým postavením druhých dílů, prostě si Riggs připravil půdu pro závěr a ten vzhledem k posledním stránkám bude stát za to :) Neříkám, že mě to nudilo, ale první díl měl větší šťávu, v Podivném městě jsme víceméně jen putovali a až závěr byl plný akce a nečekaných zvratů. Moc se mi líbilo, kam to dospělo, co se stalo a moc se těším, až zjistím, jak to všechno dopadlo.
Závěrečná slova mě až dojala a doufám, že daný slib bude dodržen :)
Venceslao90
  28. 12. 2014, 10:54
Druhý díl jsem začal číst po více než dvou letech od přečtení prvního dílu, takže jsem si samozřejmě z příběhu jako takového nic nepamatoval. V tomto ohledu tak děkuju autorovi, že ještě před samotným textem vytvořil v knize takovou obrázkovou rekapitulaci. Prvních 30 stran jsem totiž nedělal nic jiného, než že jsem listoval vždy zpátky na začátek a ujišťoval se kdo je kdo, kdo má jakou podivnou schopnost atd. Nakonec jsem se do děje velmi rychle a snadno začetl. Děj jako takový mi přišel více dobrodružný než jak tomu bylo v prvním díle. Sice se mi občas nelíbilo jednání některých dětských postav, které byly místy tak uvědomělé, až to bilo do očí; některé věci v knize mi přišly už trochu moc (mluvící pes s fajfkou v tlamě), ale budiž. Co se týče závěru - přišlo mi, že autor potřeboval knihu někde rychle ukončit, dát do toho nějaký závěrečný "šokující zvrat" a zároveň si připravit půdu pro další pokračování. Jak píše LeaLea - i já budu další pokračování vyhlížet s chladnou hlavou. Ale jako fantasy knížka pro mladší čtenáře je Podivné město určitě dobrou volbou.
LeaLea
  28. 9. 2014, 15:18
Líbilo se mi to víc než první díl, protože už jsem si nedělala iluze, že to bude jedinečný, nevídaný thriller. Čekala jsem další pohádku s pár podivnostmi, které dávají více či méně smysl, a toho se mi dostalo. Díky tomuhle přístupu nakonec autor místy překonal má očekávání. Londýn za doby druhé světové války zas takové odlehčení nepřinesl. Jen škoda té "pohádkové" povrchnosti; z válečného tématu se vždycky dá vyždímat mnohem víc - no, tady opravdové "emoce" pořád ještě zaostávaly. Mělo to i další nedostatky, například Riggsův neustále se opakující koncept nových podivných hrdinů, kteří působí důležitě jen v jediné rovině - jako nástroje, co zrovna potřeboval, aby své hrdiny vytáhl ze stále dalších a dalších nesnází. Fotky jako takové krásně mrazivé, bohužel, stejně jak píše MargarethMatthews, připadalo mi, že spoustu z nich si prostě nedokázal autor odpustit, takže je do příběhu viditelně šrouboval. Každopádně četlo se mi to dobře, nijak zvlášť jsem se nenudila, další pokračování budu ale vyhlížet s chladnou hlavou.
MargarethMatthews
  18. 9. 2014, 12:56
Pro mne obrovské zklamání v porovnání s prvním dílem. První knihu jsem přečetla jedním dechem a oddávala se krásnému mrazení. První polovinu knihy jsem nějak nemohla přelouskat. Nedokázala jsem se začíst a nést se dějem. Až ke konci se děj příjemně rozvíjející, závěr vzbuzující chuť k třetímu dílu. Fotky sice zapadaly do děje a dokreslovaly jej, avšak ani ty mne až tak nenadchly. Místy mi přišlo, že autor psal spíše se záměrem upotřebit všechny fotografie.
Alyss Mainwaringová
  2. 3. 2016, 22:01
Podivné město je podle mne oproti prvnímu dílu slabší. Příběh se sestává hlavně z putování, až na závěr, který mne příjemně překvapil, a některé velmi silné scény (například ta, ve které figuruje holčička na obálce).
Literární vyzrálost autora přenechám k posouzení jiným, daleko zkušenějším spisovatelům a kritikům z povolání - kniha nepatří k mým oblíbeným, přesto si myslím, že obsahuje originální nápady, kus práce a nemalý um.
Je nesmírně těžké psát pro děti, každému by ale mělo být jasné, že tato díla nejsou určena dospělým.
venison
  1. 7. 2015, 23:22
Po prvním dílu vidím značný literární posun.. I dějově celkově napínavější.. Je pořád znát, že jde o ranou tvorbu autora, ale přijde mi do ní více ponořen a tak se do příběhu nořím i já.. Trošku mě mrzí, že II. světové války se téma jen dotkne a odběhne dál, dalo by se tam vydolovat mnohem víc.. Kniha je mi sympatická, fotografie jsou o úroveň běžnější.. Strašně se mi líbí i její fyzické provedení - velmi kreativní a v knihovně se skvěle vyjímá.. Rozhodně se těším na další (poslední?) díl o osudech podivných dětí ;-) A jako filmový fanda jsem zvědavá na zfilmování "jedničky"!
Elki
  1. 1. 2016, 18:47
trochu slabší, než první díl, ale i tak měly určité pasáže schopnost nenechat mě odtrhnout se. Trochu se bojím posledního dílu (pokud bude poslední - spíš doufám), aby to autor příliš nepřekombinoval, už v tomto díle byl děj chvílemi překombinovaný.
Eset
  13. 10. 2015, 11:38
Tenhle díl, už jsem četla opravdu s tím, že čtu román pro náctileté a bylo to fajn. Sice občas to bylo hodně ujaté, ale mladším čtenářům by se určitě líbilo a fotografiemi autor taky nic nezkazil. Za mě stejná vlna jako první díl a to 3 hvězdy a krapet zvědavost kam to autor při posledním dílu posune.
Taylor
  26. 8. 2014, 8:15
Oproti prvnímu dílu trochu více ukecané. První polovina knihy by se dala napsat daleko svižněji, ale to by kniha neměla přes 400 str. Jinak stejně jako u prvního dílu jsem od knihy nic nečekal a tudíž zklamaný nejsem.....ba naopak ( i když výhrady jsou, zvláště mě občas štvala až dětská naivita hlavních hrdinů přestože v jiné části knihy byli zas jako rozhodní dospělí... jako by se autor nemohl rozhodnout zda kniha bude pro děti či dospělé ) Kniha je opět krásně udělaná a i fotky zapadají do obsahu stejně dobře jako v případě knihy první. Druhá polovina knihy je lepší a má rychlejší tempo. Závěr se pak čte jedním dechem. Již teď se těším na třetí díl.
Francesco
  2. 2. 2016, 17:29
Druhý díl je řekl bych více akčnější a dobrodružnější. Bohužel uplynula delší doba od vydání prvního a druhého dílu, tudíž přišlo vhod obrazové připomenutí hlavních postav a popis jejich schopností. Kniha je čtivá, plná zvratů a tajemna. Za mě čtyři hvězdičky a jsem zvědaví na třetí díl.
hanci.hp
  7. 11. 2016, 20:52
Víc akce, víc napětí, víc honiček, víc zmatených situací. A to je škoda. Mohlo to plynout stejným tempem jako první díl a nebylo by to vůbec špatné. Takto jsem velmi zvažovala nad hodnocením. Možná vlivem prvního výborného dílu jsem hodnotila výš, než bych hodnotila, kdyby to byla samostatná kniha.
Leni6
  19. 1. 2016, 10:09
1/2016
A to já to mám zase trochu naopak než jak bylo komentováno přede mnou. Možná je to způsobeno tím, že jsem z prvního dílu byla trochu zklamaná. Brzo jsem se ale dostala do nálady, kterou si knížka vyžadovala a do druhého dílu jsem se začetla velice lehce. Kupodivu po dočtení jsem snad i pocítila potřebu mít další díl :D No uvidíme, za mě povedené!
nataliethomp
  9. 12. 2015, 8:59
Podivné město je příjemné pokračování již prvního dílu, které opět nabízí napínavý a strhující příběh plný fantastických a neuvěřitelných věcí. Kniha se mi velmi líbila a rozhodně ji mohu doporučit.
Alena Tyityisová
  21. 10. 2016, 7:28
Druhý díl opět nezklamal. Hodně dobrodružství, podivností a krásných podivných fotek. Tak jak to vypadalo, na začátku, že se mi to nebude líbit, tak mě konec dostal.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 16:23
Kniha plynule navazuje na první díl. Podivní jsou stále v roli lovené kořisti a i když se snaží unikat cestováním v čase, hladoví netvoři číhají na každém rohu. Bohužel jim primárně o potravu nejde. Zajímá je něco úplně jiného a jejich plán je ďábelský. Jako perličku se dozvíme spoustu informací o historii podivného světa a seznámíme se s dalšími, úžasně bizarními postavami.
lenickaa
  13. 10. 2016, 23:03
Líbilo se mi více než první díl, mělo to děj, bylo to napínavější. Hledání schopností hrdiny odpovídá hledání sebe sama u dospívajícího.
veronikaS
  8. 4. 2016, 0:51
Svět podivných dětí, časových smyček, netvorů a stvůr jsem si zamilovala. Druhý díl byl o něco slabší než ten první, ale jak se říká, druhé díly bývají odrazovými můstky pro finále a tak doufám, že tomu bude i tady. Když jsem knížku dočetla, nemohla jsem uvěřit, že končí tak otevřeně a ještě teď čekám na poslední závěrečný díl s neskutečnou touhou po tom, jak to celé s podivnými dětmi dopadne. Doufám že dobře a že se při čekání na poslední díl nezblázním.
Blazzineceq
  24. 9. 2015, 9:47
Druhý díl se mi líbil stejně jako první. Nemohla jsem knihu odložit, miluji jejich podivné schopnosti a svět s časovými smyčkami. Těším se na další díl! :)
Bella
  10. 3. 2015, 8:55
Druhý díl mi přišel čtivější a dobrodružnější než první, ale některé fotky mi přišly nadbytečně zakomponované do příběhu. Rozvíjející se schopnosti hlavního hrdiny a překvapivější závěr snad slibují, že další díl by mohl být také zajímavý a určitě si ho budu chtít přečíst.
Aadri
  7. 1. 2015, 11:08
Trvalo mi trošku déle, než jsem se začetla, protože už jsem si nepamatovala příliš mnoho z prvního dílu. Poté se ale kniha čte celkem dobře a nenudí. Trošku mi vadily další a další zápletky, jak píše LeaLea, ale celkově knížka pobaví, i když je asi spíš určena pro mladší čtenáře.
melanie
  22. 3. 2015, 18:51
Do knížky jsem se začetla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Co musím trošku zkritizovat, je to jak tady píšou ostatní-stále nové a nové zápletky, problémy, postavy. Časem se to jakoby opakovalo. taky mi připadá, že jsou všichni až přehnaně inteligentní a až moc dokonalí a schopní během chvilky najít řešení každého problému, což působí nerealisticky. Ale na další díl se už těším.
Inkvizition
  7. 8. 2014, 17:50
Obsahuje spoiler spoiler Dávám 3* a předem říkám, že v příspěvku bude spoiler.
Druhý díl velice slibné série slečny Peregrinové mě bohužel velice zklamal. Spíše než první díl to připomíná Frodovu pouť, tentokrát jen do Londýna. Cestou se setkáme s mnoha dalšími podivíny a světe div se, všechno zachrání super schopnosti hrdinů spolu s neschopností hrdiny hlavního.
První knihu jsem hodnotil velice kladně především díky příběhu, kde ony schopnosti byly až na druhé koleji a hezky dokreslovaly příběh, zde se na nich už ale valí celý příběh a aby to dávalo celé smysl, autor se musel s každou další stránkou ponořit ještě více do fantazie, jinak by zkrátka nebylo o čem psát.

Další mínus si vysloužily fotografie, které v případě první knihy byly více či méně uvěřitelné. Zde nejspíš reálné fotografie došly, a tak si autor přilepšil i několika nastrčenými. Aneb jak asi byla nafocená Emuraffe?

Poslední mínus je logika postav. Ta úzce souvisí s použitím fotografií, které jsou čím dál tím méně "podivné". A tak jsou příběhy těchto postav nudné, nesmyslné a vlastně ani nevím, proč tu jsou - pardon, vím, protože se alepoň trochu hodí k těch fotografiím, ale to je tak vše. Škoda.

Komentář je možná až moc kritický, nicméně s vědomím, že je můj pohled zkreslený nejspíš až přílisným očekáváním, zůstanu u 3* a nebudu se pouštět do další kritiky.
Betuska Bouchalikova
  30. 11. 2016, 10:52
Oproti prvnímu dílu byla tato kniha úplně jiná. Více akční, někdy až moc, skoky mezi smyčkami apod. Někdy mi to přišlo až nepochopitelné. Jsem zvědavá co bude v dalším díle. Je to jako jeden dlouhý příběh. Lépe by se to hodnotilo jako celek.
LencaF
  14. 10. 2016, 8:21
Tak první půlka mě nazaujala o moc víc než jednička. Příjemný milý příběh - pohádkový. Druhá půlka už byla lepší, stalo se pár zvratů které mě překvapily a zaujaly a moc doufám že třetím dílem se tomu nasadí koruna. Doufám že to nebude pád do propasti. Věřím že tato druhá číst zfilmovaná - bude pecka.
Žanet12
  25. 8. 2016, 11:33
Takže, první polovina tohoto pokračování mě příliš nezaujala.
Ale jakmile jsem se dostala k druhé polovině, začala mě kniha napínat a okouzlovat jako 1. díl.
Co se týče fotografií, bavily mě.
Konec byl pro mě osobně překvapením a jsem zvědavá jaký bude další díl.
Strhávám jednu hvězdičku za první polovinu knihy.
Andulik
  19. 8. 2016, 17:31
Rovnako ako u prvého dielu, knižku by som doporučila skôr mladším ročníkom. Príbeh je ale pútavý, s deťmi som sa už zžila, takže tretiu knihu si tiež prečítam. 4*
PitaPitovic
  23. 5. 2016, 18:58
Druhou polovinu knihy jsem hltala a už jsem se těšila na dvojku. Bohužel jsem celkem zklamaná... Dočetla jsem ji jen proto, abych věděla co s hrdiny bylo. Ale za tímto účelem bych musela přečíst i třetí díl, do kterého se mi nechce. Dvojka byla zklamáním a bojím se, že nejnovější díl nebude výjimkou.
JanaM2003
  4. 5. 2016, 16:27
Toto je moje oblíbená knížka a musím říct že je fantastická. :-D
Těším se až budu mít 3díl Sirotčince slečny Peregrinové
Safrika
  25. 2. 2016, 13:23
Musím říct, že mi se tento druhý díl líbil mnohem více než první, byl více poutavější, prostě pro mě lepší :). Těším se na trojku.
jarmus
  2. 1. 2016, 22:31
Po prvním díle, který měl dobře našlápnuto, drobátko propad. Snad mě trochu mrzí, že se z této série stane jedna z těch "nekonečných"
Snad kdybych měla nějakých -náct.
siimoona
  30. 8. 2015, 22:20
nečekala jsem žádné "mrazení a tajemno" , ale podivný pohádkový příběh, kde nic nemusí dávat smysl .... takže spokojenost :-) ...a třetí díl si určitě taky přečtu
NikDisk
  25. 8. 2015, 10:57
Tento díl byl ještě lepší než ten první, ale pro mě jen o maličko. Opět super počtení, kdy jsem knihu četla jedním dechem. Už se nemohu dočkat, až vyjde třetí díl. Doufám, že bude ještě lepší, ale že to auto nepřežene a třetím dílem vše bude končit. Jelikož jak se říká, do třetice všeho dobrého. :)
terka261
  15. 1. 2015, 20:00
První díl nebyl špatný, ale tenhle byl rozhodně čtivější. Každopádně jsem čekala, že tímto dílem se vše vyřeší, tak jen doufám, že bude třetí díl a dost. Nic se nemá přehánět.
Barboocha0710
  25. 11. 2014, 11:29
Druhý díl mě nadchnul víc než první. Kniha se mi četla velice dobře skoro až jedním dechem. Po relativním zklamání u prvního dílu jsem došla k závěru, že mě osud dětí zajímá víc a víc a najednou byl konec knížky. Doufám, že další díl bude alespoň stejně napínavý jako ten druhý a nebude zklamíním jako první.