Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Zelené peří

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Zelené peří

Podtitul: Almanach mladé české poezie


Originální název: Zelené peří
Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Mladá fronta - 1987
Počet stránek: 264
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (1987) 264 edice Omega

Prehistorie almanachu Zelené peří sahá do období edičních rozvah nakladatelství MF na básnické sborníky začínajících tvůrců nesporného talentu a přiměřeného věku. Z příspěvků shromážděných v redakci poezie MF (cca 50 autorů) a dramaturgie pořadu Zelené peří uvádějícího již tucet sezón mladé autory v Uměleckém studiu mladých Městského výboru SSM v Praze (cca 20 autorů) byl přirozenou cestou eliminace vybrán soubor 17 básníků. Měřítka výběru jsou tu – jako ostatně u každého básnického almanachu – trochu rozrůzněna. Především nespornost umělecké výpovědi a pokud možno vlastního vidění, osobitost poetiky jako organické součásti výpovědi – v tomto ohledu nemá kolekce žádné viditelné a průkazné prázdné místo. Mezi jednotlivými autory jsou jisté kvalitativní variace a možno dokonce o dvou nebo o třech z autorů prohlásit, že se jedná o mimořádné talenty zde plnohodnotně realizované (Svatava Antošová, Marek Toman, Jiří Staněk...), ale ani v jejich sousedství nezůstává hodnota dalších básníků nikterak pod úrovní. Je potěšitelné, že se věkově autoři spřízňují zhruba kolem třicítky s amplitudou rozkmitu plus mínus deseti let. V úvodu almanachu jsou tyto důvody vyloženy, nejmladšímu básníkovi bude v době vydání 20, nejstaršímu o stejnou sumu let více.
Oprávněnost Zeleného peří je i ve formální různorodosti: od rozměrných lyrickoepických skladeb (Rulf, Homečko, ale zejména Lebl s novým tvarem tohoto žánru) po drobné básnické bagately v poezii Marka Pokorného. V uskupení autorů je mimoděčně akcentována i ona rovina tématické inspirace, která bezprostředně souvisí s povoláním autorů – spektrum je tu přímo typické až k sociologickému vzorku: horník uranových dolů, pedagog, lékař, dělnice ze smaltovny – svět jejich každodennosti přešel tu do poezie, jíž je málo říkat "angažovaná" nebo "občanská". U mladých autorů více než u kterýchkoli starších lze vyčíst věrohodnost vlastní polarizované pravdy – v almanachu je to opět celá stupnice hodnot rozkrývaná v básních, jejichž dobový podtext je rovněž zcela čitelný – vyrůstají především z touhy nestát stranou v možná nejrozhodnějším ze zápasů, jaké kdy byly v poezii vedeny.
Almanach vznikl po složité a náročné lektuře několika desítek autorů, stovek básní. V konečné podobě měla by kolekce představovat ucelený soubor různorodých, ale silou imaginativní vazby básní naprosto průkazných talentů, jejichž uvedení do současného literárního kontextu supluje i po léta očekávanou publikační tribunu mladé začínající vrstvy básníků v literární revui nebo časopise. Navíc almanach vychází jako malá pocta k dvousté repríze Zeleného peří, tribuny mladé poezie a prózy v pražském Rubínu – více než dvě třetiny autorů prošly (nebo v nejbližších měsících projdou) publikační bránou tohoto pořadu.
Almanach připravil ediční tým vedený Miroslavem Kováříkem a Karlem Sýsem. (Založil/a: Jan.S.Harold)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace