Cesta do Indie

ISBN: 978-80-242-2035-2

Knižní klub (2008) 978-80-242-2035-2 336
Euromedia Group (2006)
Odeon (1974)

Název svého stěžejního díla, Cesty do Indie, převzal Forster od Walta Whitmana. Zatímco však americký básník tak koncem 60. let 19. století pojmenoval skladbu oslavující otevření Suezského průplavu a vyjadřující naději ve sbratření lidí všech ras, u britského romanopisce bere na sebe téma možného porozumění mezi obyvateli různých kontinentů podstatně trpčejší a ironičtější podobu. Tak jako na šachovnici postavil Forster proti sobě dva tábory: na jednu stranu povýšeneckou anglickou menšinu, na stranu druhou místní indickou elitu, reprezentovanou doktorem Azízem, muslimským chirurgem, který musí snášet ponižování ve vlastní zemi. Mezi nimi hraje svůj part liberální anglický učitel Fielding, jenž si za sympatie k domorodému obyvatelstvu vyslouží podezřívavé opovržení.

Přestože Forsterův román v prvé řadě odhaluje lidsky nedůstojné koloniální praktiky, jeho poselství je mnohem obecnější - dotýká se možností a překážek komunikace nejen mezi příslušníky rozdílných národů či kultur, ale i mezi lidmi vůbec. Proto také bývá považován za významný mezník v dějinách britské literatury 20. století. (Založil/a: al-ma)

Edward Morgan Forster Edward Morgan Forster
*01.01.1879 - †07.06.1970

Topka
  28. 11. 2014, 13:55
První polovina knížky mě bavila. Od té druhé se mi to táhlo a nechtělo se mi knížku otevírat. Námět je velmi zajímavý ale konec by bylo třeba doladit.
lucaaa8
  8. 11. 2012, 23:50
Cesta do Indie mě zas až tak nenadchla. Ačkoliv se mi líbí prostředí a popis toho, jak to chodilo v tehdejších koloniích, děj nebyl moc zajímavý a některé pasáže byly dost nudné.
Josef.P
  19. 4. 2016, 20:31
Děj není na knize to nejdůležitější a zásadní. Vlastně jediná dějová linie je výlet do marabarskych jeskyní a poté vylíčení soudu s Azizem. Asi až sem děj graduje. Ve třetí knize je děj už sloužící k tomu, aby se kniha uzavřela.
Domnívám se, že nejdůležitější co chtěl autor sdělit jsou tři téměř neslučitelné kultury žijící na jednom místě. Bigotni anglická plná předsudků a pohrdání, žijící ve pocitu nadřazenosti, hindská jako kultura netečná téměř ke všemu žijící si ve světě vlastních kast a rituálů a arabská pohrdající anglickou nadřazeností a hindskou netečností. A právě přes tyto propastné rozdíly je možné najít přátelství mezi jednotlivci. V tom bych viděl základní myšlenku knihy. Není možné vybudovat a zajistit přátelství mezi kulturami jako celku, ale je možné najít jednotlivce se kterými vás pojí respekt a přátelství.